| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Uzyskany ze zlecenia w 2007 r. dochód Pana syna przewyższył 3015 zł, dlatego nie ma Pan prawa odpisać w zeznaniu rocznym kwoty ulgi.

(?) W 2007 r. pobrałam nienależnie zasiłek opiekuńczy z ZUS i musiałam go zwrócić w pełnej wysokości wraz z podatkiem. Jak mogę rozliczyć pod względem podatkowym ten zwrot? Czy jest możliwość odzyskania podatku w zeznaniu rocznym?

Tak, w PIT-36 ma Pani prawo dokonać odliczenia kwoty zwrotu nienależnie pobranego zasiłku z ubezpieczenia społecznego, w wysokości uwzględniającej podatek dochodowy. Odliczenie wykazuje się w załączniku PIT-O.

Podatnik ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o dokonane w roku podatkowym zwroty nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach zawierających pobrany podatek dochodowy (brutto), jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Kwotę zwrotu (wraz z podatkiem dochodowym) odlicza się w pełnej wysokości, bez żadnych ograniczeń co do jej wysokości. Jeżeli jednak kwota odliczenia przewyższa dochód, od którego można ją odliczyć, wówczas można ją odpisać od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Odliczenie następuje za rok, w którym doszło do zwrotu, a nie za rok, kiedy naliczono i wypłacono nienależne świadczenie.

(?) Prowadzę działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania. Ponoszę wydatki na łącze internetowe. W związku z tym, że z działalności płacę podatek liniowy 19%, nie mogłem pomniejszać o te wydatki dochodu w ciągu roku, a nie zaliczałem tych wydatków w koszty uzyskania przychodów. Czy w zeznaniu rocznym mogę skorzystać z ulgi internetowej, jeżeli uzyskiwałem również dochody z działalności wykonywanej osobiście?

Może Pan odliczyć od dochodu z działalności wykonywanej osobiście, tj. opodatkowanej na zasadach ogólnych, wydatki na internet.

„Ulga internetowa” polega na możliwości odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internetowej w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w roku podatkowym w wysokości do kwoty 760 zł.

Od dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym 19% nie wolno odliczać wydatków na internet. Z tej ulgi nie można skorzystać, jeżeli wydatki te zostały wliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności. Jeżeli jednak podatnik, oprócz dochodów z własnego biznesu, od których zadeklarował opłacanie zaliczek 19%, uzyskał również inne dochody opodatkowane 19%, 30% lub 40% podatkiem (według skali progresywnej), to ma prawo od tych dochodów odliczyć wydatki na internet.

reklama

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »