| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

W myśl nowych regulacji przekazanie 1% należnego podatku będzie się odbywać za pośrednictwem urzędów skarbowych. W składanym zeznaniu podatkowym podatnik będzie musiał wskazać nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, którą chce wesprzeć. Organizację tę podatnik powinien wybrać z wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2007 roku podatkowego. Wykaz ten będzie ogłaszał do końca roku podatkowego minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, w obwieszczeniu w Monitorze Polskim.

Wszystkich czynności związanych z obliczeniem wysokości podatku, przekazaniem kwoty 1% należnego podatku dochodowego wynikającego z zeznania podatkowego, na rachunek bankowy wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - będzie dokonywał naczelnik urzędu skarbowego w terminie 3 miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. Warunkiem przekazania przez naczelnika urzędu skarbowego kwoty 1% należnego podatku dochodowego będzie terminowe złożenie przez podatnika zeznania podatkowego.

(?) Osiągam dochody z działalności gospodarczej. Mam syna, który studiuje i w listopadzie 2007 r. ukończył 25 lat. W ubiegłym roku syn pracował na podstawie umowy zlecenia i uzyskał z niej dochód w wysokości 3500 zł. Czy mogę skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania syna?

Nie może Pan skorzystać z ulgi na wychowywanie dziecka, ponieważ Pana syn uzyskał w 2007 r. zbyt wysoki dochód z działalności wykonywanej osobiście.

Ulga jest adresowana do podatników - rodziców, którzy osiągają dochody opodatkowane według zasad ogólnych, czyli z zastosowaniem skali podatkowej.

Podatnik ma prawo od podatku dochodowego pomniejszonego najpierw o składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczyć rocznie kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych własnych lub przysposobionych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek. W 2007 r. odpowiada to kwocie 1145,08 zł na każde wychowywane w roku podatkowym dziecko, pod warunkiem że:

jest to dziecko małoletnie,

zgodnie z odrębnymi przepisami dziecko otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek,

uczący się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (2007 r. kwota tego dochodu wynosiła 3015 zł) - do ukończenia 25 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK