| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Łączne opodatkowanie nie ma bowiem zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają w rozliczanym roku zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

(?) W 2007 r. uzyskałam dochody ze stosunku pracy oraz poniosłam stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej. Strata w firmie jest konsekwencją wprowadzenia do majątku firmy środków trwałych o dużej wartości, w związku z czym wzrosły koszty uzyskania przychodów z tytułu dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Czy w zeznaniu za 2007 r. mogę odliczyć od dochodu z pracy straty z działalności z lat 2005-2007?

Nie może Pani odliczyć straty z dochodów ze stosunku pracy. Stratę poniesioną w działalności gospodarczej może Pani odliczyć tylko od dochodu uzyskanego z tej działalności.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z pewnymi zastrzeżeniami, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem z danego źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągniętymi w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

O wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Strata uzyskana z jednego źródła przychodu, w tym przypadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie podlega odliczeniu w jakimkolwiek stopniu od dochodu z innego źródła przychodu, np. stosunku pracy.

(?) Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, mogę przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego?

Może Pan przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym PIT-36L za 2007 r. podatnicy będą mogli skorzystać z prawa przekazania 1% podatku na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego. Nie będą już musieli dokonywać wpłat samodzielnie. Zrobi to w ich imieniu urząd skarbowy.

Obowiązujące do końca 2006 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uprawniały podatników rozliczających się podatkiem liniowym 19% do przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z nowelizacją przepisów takie prawo będzie im przysługiwało począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK