| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Roczne rozliczenie podatku dochodowego

Jak co roku osoby osiągające dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej muszą wypełnić zeznanie podatkowe. Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT za 2007 r. dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej oraz stawką liniową 19%, mija 30 kwietnia br.

Łączne opodatkowanie nie ma bowiem zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają w rozliczanym roku zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

(?) W 2007 r. uzyskałam dochody ze stosunku pracy oraz poniosłam stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej. Strata w firmie jest konsekwencją wprowadzenia do majątku firmy środków trwałych o dużej wartości, w związku z czym wzrosły koszty uzyskania przychodów z tytułu dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Czy w zeznaniu za 2007 r. mogę odliczyć od dochodu z pracy straty z działalności z lat 2005-2007?

Nie może Pani odliczyć straty z dochodów ze stosunku pracy. Stratę poniesioną w działalności gospodarczej może Pani odliczyć tylko od dochodu uzyskanego z tej działalności.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z pewnymi zastrzeżeniami, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem z danego źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągniętymi w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

O wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Strata uzyskana z jednego źródła przychodu, w tym przypadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie podlega odliczeniu w jakimkolwiek stopniu od dochodu z innego źródła przychodu, np. stosunku pracy.

(?) Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, mogę przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego?

Może Pan przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego. W zeznaniu rocznym PIT-36L za 2007 r. podatnicy będą mogli skorzystać z prawa przekazania 1% podatku na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego. Nie będą już musieli dokonywać wpłat samodzielnie. Zrobi to w ich imieniu urząd skarbowy.

Obowiązujące do końca 2006 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uprawniały podatników rozliczających się podatkiem liniowym 19% do przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z nowelizacją przepisów takie prawo będzie im przysługiwało począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 r.

reklama

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »