| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Samozatrudnieni skorzystają z urlopu wychowawczego

Samozatrudnieni skorzystają z urlopu wychowawczego

Resort pracy przygotował ustawę dającą prawo do zaprzestania prowadzenia działalności w okresie wychowywania dziecka. Budżet będzie opłacał składki emerytalne, rentowe i do NFZ za samozatrudnionych w okresie sprawowania opieki. Rodzice prowadzący firmy zyskają, jak pracownicy, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.

Budżet opłaci składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które zaprzestaną prowadzenia działalności. Podstawą ich naliczania będzie 60 proc. przeciętnej płacy. Obecnie (za marzec, kwiecień i maj) wynosi ona 1739,9 zł. Na konta emerytalne do ZUS i w OFE osób prowadzących firmy i zajmujących się dziećmi wpłynie więc miesięcznie 339,6 zł. Składka rentowa wyniesie ponad 104 zł. Budżet opłaci też za samozatrudnionych składkę zdrowotną. Będą więc mogli korzystać z opieki lekarza.

Resort pracy chce też, aby zyskali oni w okresie zawieszenia działalności prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urlopu wychowawczego.

- Chcemy zrównać prawo do świadczeń samozatrudnionych i pracowników, bo przecież opłacają oni takie same składki i podatki - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Dodaje, że może to zachęcić, zwłaszcza młode kobiety, do zakładania własnych firm.

Mieczysław Bąk z Krajowej Izby Gospodarczej wskazuje, że takie zmiany są potrzebne, bo obecne przepisy dyskryminują samozatrudnionych i inne osoby niepracujące na etacie. To może powodować bierność zawodową. Jego zdaniem, polityka państwa powinna zmierzać w odwrotnym kierunku.

Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, zwraca uwagę, że przepisy dyskryminujące osoby prowadzące firmy powstawały w czasach PRL, gdy niemal wszyscy pracowali na etatach, a tzw. prywaciarze nie byli przez władze lubiani. Przypomina, że do niedawna takie osoby, mimo opłacania takiej samej jak pracownicy składki chorobowej do ZUS, nie były uprawnione do zasiłku opiekuńczego na dziecko.

- Dyskryminację tę zniósł dopiero w 2007 roku Trybunał Konstytucyjny - przypomina Jerzy Bartnik.

Natomiast Gertruda Uściska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zauważa, że przepisy emerytalne i ubezpieczeniowe są korzystniejsze dla pracujących w ramach stosunku pracy. Podkreśla, że stale rośnie liczba osób pracujących nie tylko na etatach, a w związku z pogarszającą się sytuacją demograficzną i wyzwaniami współczesnej gospodarki trzeba promować inne formy pracy, np. samozatrudnienie czy pracę tymczasową.

Podobnie uważa Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przypomina, że propozycja przedstawiona przez obecny rząd znalazła się w programie polityki rodzinnej przygotowanym przez poprzednią ekipę.

- Myślę, że nie będzie więc problemu, aby te pomysły uzyskały większość w Sejmie - podkreśla.

1,73 mln osób samozatrudnionych i z nimi współpracujących odprowadza składki do ZUS

1,14 mln opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną

592 tys. opłaca wyłącznie składkę zdrowotną

Źródło: ZUS, dane za styczeń 2008 r.

Ułatwienia dla samozatrudnionych wychowujących dzieci

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK