| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Przedsiębiorcy mają już praktycznie nieograniczone możliwości wynajmu samochodu. Auto można teraz wynająć na kilka dni, na kilka miesięcy czy nawet lat w ramach usługi dającej podobne korzyści podatkowe co leasing.


Coraz częściej w jednym miejscu mamy szeroki wybór, bo firmy, które dotychczas koncentrowały się na wynajmie krótkoterminowym, coraz częściej wchodzą w segment wynajmu średnioterminowego.

- Taką możliwość oferowaliśmy od około trzech lat, ale teraz rozwijamy ten segment naszych usług, bo widzimy spore zainteresowanie ze strony klientów, skorzystaniem z czegoś pomiędzy leasingiem a wynajmem krótkoterminowym - mówi Sebastian Syrek z Europcar.

Jego firma oferuje tzw. usługę mid-term, czyli wynajem auta na okres od 3 do 12 miesięcy. Pojawiają się też takie programy jak np. Fiat Rental, będący efektem współpracy między trzema firmami: Fiatem (sprzedaż aut), Fidis (finansowanie) i Fraikin (serwis i ubezpieczenia), który łączy klasyczny leasing operacyjny wraz z usługami serwisowymi oraz ubezpieczeniem pojazdu.

Takie ożywienie na tym rynku to efekt lepszej koniunktury i większego popytu na auta ze strony przedsiębiorców. Nie mogą sobie oni pozwolić na żadne przestoje, dlatego gdy tylko auto służbowe wymaga naprawy lub zostało skradzione, korzystają z usług firm wynajmujących aut na krótki termin.

- Bardzo dynamicznie rozwija się segment assistance w zakresie wynajmu samochodu zastępczego i często świadczymy usługi dla klientów tej kategorii - mówi Sebastian Syrek.

Częstymi klientami są firmy potrzebujące siedmio-, dziewięcioosobowych aut na czas wyjazdów na szkolenia, delegacje czy wizyt kontrahentów.

- Z naszej oferty korzystają też firmy w sytuacjach realizowania krótkoterminowych projektów biznesowych, np. wykonania audytu, kontroli w przypadku firm doradczych czy kancelarii prawnych - mówi Andrzej Witkowski z firmy Budget.

Właśnie dzięki firmom wynajmując y mogą lepiej planować swój biznes ze względu na lepszą regularność przychodów.

KORZYŚCI PODATKOWE*

• odliczenie do 60 proc. VAT od czynszów umowy w przypadku samochodów osobowych. Jednak suma kwot podatku VAT do odliczenia nie może przekroczyć 6 tys. zł

• odliczenie do 100 proc. VAT od czynszów umowy, w przypadku samochodów o ładowności przekraczającej 3,5 tony lub spełniających wymogi ustawowe

* z najmu średnioterminowego na przykładzie SixtFlexiLease

- Do niedawna można było zaobserwować wyraźną sezonowość i dominujący wpływ turystyki na rozwój rynku. To się jednak zmienia ze względu na boom inwestycyjny, napływ zagranicznego kapitału, a tym samym wzrost świadomości biznesu z korzyści, jakie niesie ze sobą wynajem - mówi Agata Gregorek z Avis.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK