| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorco! Uważaj na dane już przy rejestracji swojej firmy

Przedsiębiorco! Uważaj na dane już przy rejestracji swojej firmy

Nie jest potrzebna zgoda przedsiębiorcy na umieszczenie jego danych w internetowym lokalizatorze firm. Każdy ma dostęp do informacji ujawnionych w ewidencji działalności gospodarczej.

Na temat ochrony danych przedsiębiorcy wypowiadał się już Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 28 listopada 2002 r., sygn. akt II SA 3389/2001). NSA stanął na stanowisku, że jeżeli ktoś jest przedsiębiorcą i zdecydował się zaistnieć w obrocie gospodarczym, to ochrona jego prywatności jest praktycznie wyłączona. Jeżeli przedsiębiorca objął zakresem danych indywidualnych dotyczących firmy swoje dane osobowe, w sytuacji gdy dane te pokrywają się, nie może on jako osoba fizyczna domagać się ochrony swoich danych osobowych. Dane takie są wykorzystywane bowiem nie jako dane osobowe, lecz jako dane firmy. Decydując się na utożsamianie tych danych, godzi się tym samym na szersze ich ujawnianie i słabszą ochronę.

Ochrona danych osobowych, czyli informacji zarówno identyfikujących, jak i osobopoznawczych, dotyczących osoby fizycznej, zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania, odnosi się - zgodnie z art. 2 ustawy o ochronie danych osobowych - jedynie do praw osób fizycznych. W polskim prawie przyjęto, że ochrona danych osobowych jest emanacją praw osobistych człowieka (prawa osobowości, prawa do informacyjnego samookreślenia), których głównym celem jest zapewnienie poszanowania prywatności, godności czy osobowości. Nie odnosi się ona natomiast do danych indywidualnych, tj. dających się powiązać z podmiotem gospodarczym albo inną osobą prawną lub jednostką organizacyjną, niemającą osobowości prawnej (mimo że dane te tworzą wspólnie z danymi osobowymi jedną kategorię danych jednostkowych).

JAK TO ZROBIĆ...

Ujawnianie danych przedsiębiorcy w lokalizatorach i wyszukiwarkach

PROBLEM: Jakie dane przedsiębiorcy można ujawniać w internecie bez jego zgody.

ROZWIĄZANIE: Nie jest wymagane uzyskanie zgody przedsiębiorcy, gdy w sieci chcemy udostępnić jego dane ujawnione w ewidencji działalności gospodarczej, czyli:

• nazwę firmy, nazwisko i imiona właścicieli (członków zarządu),

• identyfikator systemu ludności PESEL lub KRS osoby prowadzącej działalność gospodarczą,

• adres, który zawiera: województwo, powiat, gminę, kod pocztowy, miejscowość poczty, miejscowość, ulicę, numer nieruchomości, numer lokalu,

• formę prawną podmiotu, formę własności, wykonywaną działalność,

• daty: powstania podmiotu, rozpoczęcia działalności, zawieszenia i wznowienia działalności,

• rejestrację,

• nazwę organu rejestrowego lub ewidencyjnego,

• rodzaj rejestru lub ewidencji - numer nadany przez organ rejestrowy lub ewidencyjny,

• datę wpisu do ewidencji,

• liczbę pracujących lub zatrudnionych.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK