| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Łatwiejsze będzie zawieranie układu

Postępowanie naprawcze będzie mógł wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca. Zabezpieczoną zastawem i hipoteką nieruchomość będzie można wyłączyć spod układu do wysokości zabezpieczenia wierzytelności.

Zdaniem prof. Feliksa Zedlera, likwidując masę upadłości łatwiej będzie w całości sprzedać przedsiębiorstwo i uzyskać większy dochód, niż zbywać tylko jego część.

Kolejna zmiana dotyczyłaby wierzytelności zabezpieczonych hipoteką i zastawem rejestrowym. Spod układu zostałyby one wyłączone tylko do wysokości zabezpieczenia wierzytelności. Natomiast teraz spod układu wyłącza się je w całości.

Projekt przewiduje więcej uprawnień dla rady wierzycieli. Bez ich zgody wynajmujący albo wydzierżawiający nie będą mogli w czasie trwania postępowania upadłościowego aż do zawarcia układu lub umorzenia tego postępowania wypowiedzieć umowy najmu albo dzierżawy.

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie dotyczy sposobu wpisywania hipoteki do księgi wieczystej. Wniosek o wpis hipoteki obciążającej składniki masy upadłościowej powinien zostać złożony co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość. Natomiast złożony później nie mógłby zostać wpisany. Zaproponowano też, aby nie można było obciążać składników masy upadłości hipoteką, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, zastawem i hipoteką morską w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej przed ogłoszeniem upadłości.

Projekt przewiduje uproszczenie procedury zawierania układu i odejście od obowiązkowego teraz głosowania w grupach wierzycieli. Natomiast zasadą byłoby głosowanie wierzycieli bez żadnego podziału na grupy. Zaproponowano, aby w grupach głosowano tylko wówczas, gdy sędzia komisarz uzna to za potrzebne. Projekt przewiduje, że na decyzję sędziego komisarza nie przysługiwałoby zażalenie. Uczestnicy postępowania mogliby jedynie wnieść zarzuty dopiero przeciwko układowi.

Nowelizacja przewiduje możliwość głosowania nad układem w formie ustnej lub pisemnej.

Znowelizowana procedura postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu dopuszczać ma nawet możliwość, że mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej zarządzac będzie upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego. Upadły przedsiębiorca wykonywałby wówczas czynności tzw. zwykłego zarządu.

- Jest to dobra propozycja - ocenia adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Upadły zarządzający przedsiębiorstwem najczęściej dąży do zawarcia układu, zaś profesjonalny zarządca najczęściej dąży do przekształcenia postępowania w upadłość likwidacyjną - dodaje Michał Kosiński.

Gdyby jednak upadły nie dawał, zdaniem sądu, rękojmi należytego sprawowania zarządu, to wówczas sąd miałby prawo ustanowić zarządcę, który zarządzałby mieniem wchodzącym w skład masy upadłościowej.

Projekt reguluje też sprawę nazwy firmy po ogłoszeniu upadłości. Przewiduje, że będzie to ta sama nazwa firmy, ale z dodatkiem - w upadłości układowej albo w upadłości likwidacyjnej.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK