| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przywileje nie dla każdego

Przywileje nie dla każdego

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie można uzyskiwać pewne przychody. Projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności nie rozstrzyga wielu kwestii, m.in. kiedy będzie powstawał przychód. W przypadku ryczałtowców zwolnienie będzie rodzajem okresowego kredytu podatkowego.

Zdaniem Jacka Matarewicza w tym zakresie projekt nie rozstrzyga wszystkich kwestii podatkowych związanych z jej zmianami, przez co regulacja staje się niekompletna.

- Projekt nowelizacji wyraźnie stanowi, że warunkiem zawieszenia działalności jest zakaz osiągania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkami, które moim zdaniem budzą sporo wątpliwości - wyjaśnia ekspert.

Nowelizacja stanowi m.in., że przedsiębiorca może w okresie zawieszenia ponosić koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami z tej działalności, gdyż ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

- Wszystkie te zdarzenia powodują poniesienie kosztu albo powstanie przychodu, który przedsiębiorca będzie zobowiązany opodatkować - mówi Jacek Matarewicz.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, projekt nie odnosi się do określenia momentu powstania przychodu ani kosztów z nimi związanych. Nie wyjaśnia też wątpliwości, kiedy przedsiębiorcy powinni rozpoznawać przychód osiągnięty w okresie zawieszenia działalności i jak powinni go rozliczać, skoro zwalnia się ich z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy w tym okresie. Jest to istotne o tyle, że podatnicy nie są zwolnieni z obowiązku uiszczenia podatku.

- Nowelizacja nie wyłącza obowiązku rocznego rozliczenia, tj. złożenie rocznego zeznania w zakresie CIT i PIT - mówi Michał Dec. Nie zwalnia też przedsiębiorców z obowiązku opłacania innych podatków, np. podatku od nieruchomości czy obowiązków płatników w zakresie osób zatrudnionych na umowie zlecenia.

Pewne wątpliwości budzą też przepisy dotyczące zmian w ryczałcie. Nowela zwalnia z obowiązku miesięcznego lub kwartalnego ryczałtu.

- Zwolnienie jest jednak tylko okresowe, gdyż po wznowieniu wykonywania działalności przedsiębiorcy będą obowiązani obliczyć i wpłacić w odpowiednim terminie ryczałt dotyczący okresu zawieszenia działalności - zwraca uwagę Jacek Matarewicz. Zdaniem eksperta umożliwienie uregulowania należności podatkowej z tytułu ryczałtu w późniejszym terminie jest pewnego rodzaju kredytem podatkowym.

- Czytając projekt ustawy, można odnieść wrażenie, że nie do końca tekst przepisów odzwierciedla to, co projektodawca chciał zaproponować podatnikom - uważa Aleksander Dąbrowski, doradca podatkowy w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych KPMG Polska Audyt.

Choć i on, co do zasady, zwolnienie z zaliczek uznaje za słuszne rozwiązanie. Zdaniem Aleksandra Dąbrowskiego w praktyce mogą pojawić się wątpliwości, jak rozliczać podatkowo zdarzenia gospodarcze, jakie są dozwolone w czasie zawieszenia działalalności. Przykładowo, czy sprzedaż środków trwałych należy ujmować na zasadach ogólnych, czy też dopiero w rozliczeniu za pierwszy miesiąc po okresie zawieszenia działalności. Zdaniem eksperta zwłaszcza gdy okres zawieszenia będzie dotyczył dwóch lat, może być on powodem problemów praktycznych przy ustalaniu prawidłowej podstawy opodatkowania CIT i PIT za poszczególne lata podatkowe.

24 miesiące na tyle maksymalnie przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność gospodarczą

Zawieszenie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK