| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Resort pracy przesłał do konsultacji projekt ustawy dotyczący polityki rodzinnej. Firmy nie zapłacą za niektórych pracowników składek do Funduszu Pracy, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli. Prowadzącym działalność i opiekującym się dziećmi budżet zrefunduje składki na emeryturę i rentę.

- Obecnie na przykład wymogi sanitarne są tak ostre, że planowane zachęty kierowane do pracodawców mogą być nieskuteczne - ocenia Henryk Michałowicz.

Pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego, a z niego nie korzysta, może obniżyć obowiązujący wymiar czasu pracy, nawet do pół etatu. Nie jest wtedy chroniony przed zwolnieniem z pracy jak osoby korzystające z urlopu. Rząd chce objąć tych pracowników taką ochroną. Osoba niekorzystająca z urlopu, która będzie chciała pracować w niepełnym wymiarze, ma być chroniona przed zwolnieniem. Rozwiązanie umowy w tym czasie będzie możliwe w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy i gdy zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Innym ułatwieniem ma być zniesienie zakazu podejmowania jakiejkolwiek pracy dla rodziców otrzymujących dodatek do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym (400 zł miesięcznie), nie mogą dorobić do niego bez groźby jego utraty.

- Nie chcemy, aby osoba na urlopie wychowawczym zupełnie traciła kontakt z rynkiem pracy - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Wzrosnąć ma też tzw. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób na urlopach wychowawczych. Obecnie wynosi ona 420 zł, więc na konta emerytalne do ZUS i OFE wpływa miesięcznie niespełna 82 zł. Podstawa ta ma docelowo wzrosnąć do 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 2011 roku), ale już od nowego roku będzie równa płacy minimalnej. Obecnie prawo do takich składek mają wyłącznie pracownicy, bo tylko oni mogą korzystać z urlopu wychowawczego. Resort pracy zamierza jednak znieść tę dyskryminację.

Jak deklaruje Agnieszka Chłoń-Domińczak, resort pracy porozumiał się już z resortem gospodarki, że stanie się to przy okazji kolejnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Osoby prowadzące firmy i zawieszające ich działanie z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem zyskają prawo do opłacanych przez budżet składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Będą też mogły ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego (400 zł miesięcznie). Ich prawa zostaną więc zrównane z prawami pracowników korzystających z urlopu wychowawczego.

Ustawa, która trafi do Sejmu w marcu lub kwietniu, ma bardzo duże szanse na szybkie uchwalenie. Większość rozwiązań przygotował poprzedni rząd, nie będzie problemu z uzyskaniem dla niej większości.

- Cieszę się, że rząd korzysta z naszego projektu, bo zyskał on bardzo pozytywne opinie w czasie debaty publicznej. Myślę, że nie będzie problemu z jego szybkim przyjęciem przez Sejm - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.

388 tys. dzieci urodziło się w 2007 roku

547 tys. dzieci urodziło się w 1990 roku

Wybrane pomysły Resortu Pracy na politykę rodzinną

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK