| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Wielkość specjalnych stref ekonomicznych nie będzie ograniczona terytorialnie do 12 tys. ha. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania nowych gruntów na inwestycje.

- Pojawia się więc pytanie, dlaczego nie wspierać tych przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać na własnym posiadanym obszarze. Oczywiści wiążą się z tym większe trudności z ich kontrolowaniem, ale to nie powinno stanowić przeszkody - stwierdza Mirosław Greber.

Dodaje, że włączenie prywatnych gruntów do stref w przypadku inwestycji w działalność usługową jest dobrym posunięciem.

Projekt zakłada także, że zezwolenie na działalność w obszarze SSE będzie zawierało nakaz zatrudnienia przez przedsiębiorcę na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników.

Elżbieta Bujakowska z departamentu instrumentów wsparcia w Ministerstwie Gospodarki wyjaśnia, że obecnie zezwolenie określa przedmiot działalności, warunki, wielkość zatrudnienia czy wielkość inwestycji. Po zmianie ustawy trzeba będzie podać termin zakończenia inwestycji oraz maksymalnej wysokości jej kosztów kwalifikowanych i dwuletnich kosztów kwalifikowanych pracy.

- Będzie to miało znaczenie dla przedsiębiorców przy zmianie zezwolenia. Nie będzie można zmienić zezwolenia na zasadzie zwiększenia pomocy publicznej. Koszty kwalifikowane będą podstawą do naliczenia wysokości pomocy publicznej. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł podwyższać koszty inwestycji i wielkość zatrudnienia, ale nie będzie to miało wpływu na wysokość udzielonej pomocy publicznej - wyjaśnia Elżbieta Bujakowska.

Przedsiębiorcy, którzy mają obecnie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref, nie będą musieli zmieniać swoich zezwoleń, ani starać się o nowe.

Projekt określa także, że zmiana np. obszaru lub połączenie stref będzie dokonywana przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek ministra gospodarki. Szef resortu gospodarki przed złożeniem wniosku nie będzie jednak musiał konsultować tego z ministrem rozwoju regionalnego, jak to jest obecnie. Ponadto minister gospodarki będzie mógł, na wniosek przedsiębiorcy, po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, zmienić udzielone wcześniej zezwolenie. Jednak warunki zmiany w zezwoleniu nie mogą dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia, o więcej niż 20 proc. lub skutkować zwiększeniem pomocy publicznej.

W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego uzyskanych w strefie dochodów, SSE cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów.

WARUNKI, JAKIE BĘDĄ MUSIELI SPEŁNIAĆ PRZEDSIĘBIORCY

  • - Zatrudnienie przez określony czas pewnej liczby pracowników
  • - Koszt inwestycji musi przekroczyć określoną kwotę
  • - Termin zakończenia inwestycji
  • - Podanie maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych inwestycji i dwuletnich kosztów kwalifikowanych pracy

Specjalne strefy ekonomiczne coraz obszerniejsze

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK