| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.

Według Mirosławy Boryczki, członka zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych, propozycja zmniejszenia częstotliwości ustalania podstawy naliczania składek jest dla ZUS, z technicznego punktu widzenia, zmianą drobną i możliwą do przeprowadzenia w stosunkowo krótkim czasie.

- Trzeba jednak pamiętać, że może ona nieść ze sobą skutki dla finansów FUS. Przeprowadziliśmy więc wstępne symulacje i w zależności od założeń przyjętych do ustalania podstawy wymiaru i proporcji przeciętnego wynagrodzenia w danym roku i kwartale zmiana może oznaczać utratę bądź zwiększenie wpływów Funduszu - mówi Mirosława Boryczka.

Jej zdaniem optymalna byłaby taka sytuacja, w której ułatwienie w prowadzeniu firmy byłoby neutralne z punktu widzenia finansów FUS.

ZUS przygotował trzy warianty ustalania podstawy opłacania składek raz w roku. Obecnie zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) podstawa naliczania składek ustalana jest pięć razy w roku. Zmienia się w okresie styczeń - luty, marzec - maj, czerwiec - sierpień, wrzesień - listopad i grudzień. Do jej ustalenia bierze się pod uwagę przeciętną płacę w poprzednim kwartale.

W pierwszym wariancie przygotowanym przez ZUS wysokość podstawy wynosiłaby 60 proc. przeciętnego, ale prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w danym roku kalendarzowym. W drugim składka wyniosłaby 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale poprzedniego roku. Wtedy składki byłyby opłacane w okresie styczeń - grudzień. Zastosowanie drugiego wariantu spowodowałoby jednak minimalnie zwiększenie obciążenia przedsiębiorców.

Możliwe jest też ustalanie podstawy wymiaru składek od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego. Wtedy jednakowa wysokość składki obowiązywałaby jednak nie w danym roku kalendarzowym, ale od kwietnia do marca następnego roku. To dlatego, że GUS podaje tę wartość w lutym.

- Najciekawszym rozwiązaniem byłoby podniesienie wysokości podstawy o 2 lub 3 punkty procentowe, co nie spowodowałoby zwiększenia obciążeń przedsiębiorców, ale opłacaliby oni składki w okresie danego roku kalendarzowego - zauważa Jeremi Mordasewicz.

Halina Poloczek, prowadząca firmę krawiecką w Katowicach, uważa, że ustalanie wysokości składek na cały rok to dobry pomysł, ale zastrzega, że w związku z tym składki nie powinny wzrosnąć.

1,7 mln osób prowadzących działalność gospodarczą płaci składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i zdrowotne

Składki na ubezpieczenia społeczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK