| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS.

Według Mirosławy Boryczki, członka zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych, propozycja zmniejszenia częstotliwości ustalania podstawy naliczania składek jest dla ZUS, z technicznego punktu widzenia, zmianą drobną i możliwą do przeprowadzenia w stosunkowo krótkim czasie.

- Trzeba jednak pamiętać, że może ona nieść ze sobą skutki dla finansów FUS. Przeprowadziliśmy więc wstępne symulacje i w zależności od założeń przyjętych do ustalania podstawy wymiaru i proporcji przeciętnego wynagrodzenia w danym roku i kwartale zmiana może oznaczać utratę bądź zwiększenie wpływów Funduszu - mówi Mirosława Boryczka.

Jej zdaniem optymalna byłaby taka sytuacja, w której ułatwienie w prowadzeniu firmy byłoby neutralne z punktu widzenia finansów FUS.

ZUS przygotował trzy warianty ustalania podstawy opłacania składek raz w roku. Obecnie zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) podstawa naliczania składek ustalana jest pięć razy w roku. Zmienia się w okresie styczeń - luty, marzec - maj, czerwiec - sierpień, wrzesień - listopad i grudzień. Do jej ustalenia bierze się pod uwagę przeciętną płacę w poprzednim kwartale.

W pierwszym wariancie przygotowanym przez ZUS wysokość podstawy wynosiłaby 60 proc. przeciętnego, ale prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w danym roku kalendarzowym. W drugim składka wyniosłaby 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale poprzedniego roku. Wtedy składki byłyby opłacane w okresie styczeń - grudzień. Zastosowanie drugiego wariantu spowodowałoby jednak minimalnie zwiększenie obciążenia przedsiębiorców.

Możliwe jest też ustalanie podstawy wymiaru składek od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku kalendarzowego. Wtedy jednakowa wysokość składki obowiązywałaby jednak nie w danym roku kalendarzowym, ale od kwietnia do marca następnego roku. To dlatego, że GUS podaje tę wartość w lutym.

- Najciekawszym rozwiązaniem byłoby podniesienie wysokości podstawy o 2 lub 3 punkty procentowe, co nie spowodowałoby zwiększenia obciążeń przedsiębiorców, ale opłacaliby oni składki w okresie danego roku kalendarzowego - zauważa Jeremi Mordasewicz.

Halina Poloczek, prowadząca firmę krawiecką w Katowicach, uważa, że ustalanie wysokości składek na cały rok to dobry pomysł, ale zastrzega, że w związku z tym składki nie powinny wzrosnąć.

1,7 mln osób prowadzących działalność gospodarczą płaci składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i zdrowotne

Składki na ubezpieczenia społeczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK