| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

- Nie jestem zwolennikiem uchylenia tych przepisów, ale jak zostaną uchylone, to nic złego się nie stanie. Najwyżej wrócimy do stanu zgodnego z kodeksem handlowym - dodaje.

Kolejną propozycją Ministerstwa Gospodarki, która ma obniżyć koszty działania spółek akcyjnych i odformalizować ich działalność, jest zniesienie obowiązku ogłaszania niektórych uchwał walnego zgromadzenia. Dzisiaj, gdy walne zgromadzenie nie zostało formalnie zwołane, każda jego uchwala jest protokołowana przez notariusza i dodatkowo musi zostać ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zdaniem projektodawców wymóg ogłoszenia wszystkich uchwał stanowi wyłącznie przejaw formalizmu. Nie ma potrzeby podawania wszystkich takich uchwał do publicznej wiadomości i obciążania spółki dodatkowymi kosztami.

- W pełni zgadzam się z proponowaną zmianą. Nie ma powodu żeby obciążać spółkę dodatkowymi obowiązkami i kosztami tylko dlatego, że akcjonariusze podjęli uchwałę na zgromadzeniu, które odbyło się bez formalnego zwołania - uważa Katarzyna Chróścicka-Drzazga, radca prawny z kancelarii White & Case.

Jej zdaniem nie powinno się różnicować pozycji spółki akcyjnej i spółki z o.o. Tymczasem k.s.h. nie nakłada na tę drugą obowiązku publikacji.

- Pozostaje mieć nadzieję, że zaproponowana zmiana rozpocznie nowy trend racjonalizowania wymagań wobec spółek i ich udziałowców lub akcjonariuszy - konkluduje.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ADAM SZEJNFELD

wiceminister gospodarki

Przepisy art. 173 i art. 303 k.s.h. wprowadzają szczególne wymagania co do formy czynności przekraczających zwykły zarząd, dokonywanych przez jednoosobowe spółki kapitałowe z ich jedynym wspólnikiem (akcjonariuszem). Są to przepisy wprowadzone kodeksem spółek handlowych. Pod rządami kodeksu handlowego z 1934 roku, który obowiązywał do 31 grudnia 2000 r., nie było podobnych regulacji, a ich brak nie przeszkadzał w sprawnym funkcjonowaniu jednoosobowych spółek z o.o. i akcyjnych i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu. Przepisy te cechuje zbytni formalizm. W praktyce proponowana nowelizacja przyczyni się również do zmniejszenia kosztów działalności takich spółek (opłat notarialnych, kłopotliwych wizyt u notariusza).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK