| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Przekształcenie spółki nie będzie konieczne

Ministerstwo Gospodarki chce znieść obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną. Zdaniem ekspertów potrzebna jest jednak głębsza zmiana prawa.


ZMIANA PRAWA

Dzisiaj, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość 800 tys. euro (powstaje wówczas obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych) przedsiębiorca musi przekształcić swoją działalność w spółkę jawną. Przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewiduje, że to przedsiębiorca będzie decydował o przekształceniu firmy. Proponowana zmiana spotyka się z krytyką ekspertów i części przedsiębiorców.

Spółki cywilne są bardziej rozpowszechnione wśród polskich przedsiębiorców niż handlowe. Spółek cywilnych jest ok. 300 tys., handlowych zaś 250 tys. Prowadzona w ramach spółki cywilnej działalność gospodarcza osiąga często duże rozmiary. Taki stan rzeczy, zdaniem ekspertów i samych przedsiębiorców, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu. Dlatego obowiązek zmiany formy prawnej na odpowiedniejszą musi pozostać.

Według Krzysztofa Kajdy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, spółki cywilne są stosunkiem obligacyjnym i nie powinny być w ogóle podmiotami obrotu gospodarczego. Dzięki temu, że nie podlegają reżimom prawa handlowego, potrafią rozrosnąć się do olbrzymich rozmiarów, co nie sprzyja bezpieczeństwu obrotu.

- Naszym zdaniem jest to zmiana, która niweczy reformę systemu przepisów prawa gospodarczego przeprowadzoną pod koniec lat 90., która weszła w życie w 2001 roku - uważa Krzysztof Kajda.

Inni przedsiębiorcy pozytywnie odnoszą się do zmian. W obecnych rozwiązaniach widzą ograniczenie swobody działalności gospodarczej, która obejmuje także swobodę wyboru formy jej prowadzenia.

- To przedsiębiorcy winni podejmować świadomą decyzję, czy chcą podnieść swoją wiarygodność i możliwości ekspansji kapitałowej przez przekształcenie w spółki prawa handlowego - mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

Według Wojciecha Warskiego, jeżeli ustawodawca chce pobudzać przedsiębiorczość, to nie powinny obowiązywać żadne limity wymuszające na przedsiębiorcy obowiązek przekształcenia.

- Skoro nie ma obowiązku, a wręcz możliwości, prostego przekształcania dużych działalności gospodarczych osób fizycznych w spółki kapitałowe, to nie widać uzasadnienia, dla którego taki obowiązek ciąży na spółkach cywilnych - argumentuje Wojciech Warski.

Działalność gospodarcza na większą skalę wymaga przejrzystości, a taką zapewnia forma spółki jawnej, która podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK