| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Największe wyzwania, przed którymi stanie polska gospodarka w ciągu najbliższych pięciu lat, to problemy z siłą roboczą, umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych oraz nierównowaga w finansach publicznych - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców.

ROMAN REWALD

Inwestorzy amerykańscy to jedna z największych grup inwestorów w Polsce. Chcemy przedstawić to, co promujemy od dawna. Krwiobiegiem gospodarki jest infrastruktura, a właśnie ona jest od lat jedną z największych barier inwestycyjnych w Polsce. Badania Ernst & Young pokazują, że inwestorów odstraszają złe drogi, a inwestycja w budowę dróg się opłaca. Na każdy dolar zainwestowany w drogę krajową odzyskuje się 1,5 dolara w ciągu roku w postaci pieniędzy przyniesionych do lokalnej gospodarki.

W Polsce problem polega nie na braku środków, lecz na złym zarządzaniu nimi i biurokratycznych procedurach. Do tych projektów należy zaprosić przedsiębiorców, bo bez ich udziału nie da się zbudować autostrad, zwłaszcza w perspektywie Euro 2012. Ale impuls, inicjatywa musi wyjść od państwa i państwo musi stworzyć do tego właściwe warunki.

Druga kwestia, którą chcemy podnieść, to poprawa systemu stosowania prawa w Polsce. Nie można w sposób szybki dochodzić kontraktów, uzyskać szybkiej pomocy prawnej w sporach z rządem, a powolny system sądowy nie jest w stanie zagwarantować równego traktowania wszystkim uczestnikom rynku.

ANDRZEJ MALINOWSKI

Nasze główne hasło to państwo przyjazne pracodawcom, a my chcemy określić, na czy ma polegać to przyjazne podejście państwa. Naszym zdaniem musi ono polegać na stanowieniu i egzekwowaniu prawa tak, aby było użyteczne dla pracodawców. Najwyższa pora wprowadzić jeszcze jedną starą zasadę: nic o nas bez nas. Dlatego deklarujemy daleko idącą pomoc w przygotowywaniu tego prawa. Mamy już dobre doświadczenia w tym zakresie, mam na myśli ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która jest jaskrawym przykładem, że przy tworzeniu prawa można prowadzić rzetelną merytoryczną dyskusję.

Opowiadamy się za prostym ruchem: to nie ministerstwa powinny pisać ustawy - w resortach powinna powstawać koncepcja ustawy, która powinna być dyskutowana z partnerami społecznymi, ale akt prawny powinni przygotowywać fachowi legislatorzy, np. kancelarie prawne.

HENRYKA BOCHNIARZ

Dziś coraz większym wyzwaniem jest brak ludzi do pracy. Nawet jeśli są, to nie są przygotowani, to staje się ogromnym zagrożeniem.

Badania pokazują, że nasze firmy konkurują głównie ceną, a na ceny istotny wpływ mają niższe koszty pracy w porównaniu z Europą. Nacisk płacowy, z którym mamy do czynienia, musi przekładać się na spadek konkurencyjności, a nie możemy jej zastąpić innowacyjnością, bo mamy niestety ograniczenie. To bardzo duże zagrożenie.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK