| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Największe wyzwania, przed którymi stanie polska gospodarka w ciągu najbliższych pięciu lat, to problemy z siłą roboczą, umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych oraz nierównowaga w finansach publicznych - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców.

Podatki są hamulcem dla rozwoju gospodarki, bo Polska potrzebuje kapitału. Jesteśmy przekonani, że kolejne obniżenie podatków spowoduje zmniejszenie szarej strefy, która, jak pokazuje przykład noclegów w Zakopanem, wciąż ma się dobrze. Chcemy też pokazać, że z przedsiębiorcami można postępować inaczej niż doprowadzając ich na próg bankructwa przez system nadmiernych kontroli, że prawo nie może działać z założenia na ich szkodę - casus Optimusa. Dosyć poniżania przedsiębiorców.

CHRISTIAN SCHNELL

Trzeba się zrzeszyć, aby się przebić. Dla nas kluczowy jest temat partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ustawa, która miała to regulować, istnieje od dwóch lat i od dwóch lat jest martwa. W Anglii 20 proc. wydatków na inwestycje odbywa się w ramach PPP. Dlatego chcemy powołać Centrum PPP, które będzie rodzajem platformy - miejsca, gdzie partnerzy ze strony publicznej będą mogli uzyskać stosowną wiedzę i wsparcie.

JERZY BARTNIK

Przypadło mi w udziale powiedzieć o systemach, potrzebie i konieczności przygotowania kadr dla gospodarki - na każdym poziomie: wyższym, średnim i, coraz bardziej wymagającym, podstawowym, który ze względu na rewolucje procesów technologicznych też wymaga nowej wiedzy. Muszą się na to znaleźć środki w budżecie, ponieważ tradycyjna szkoła, która swoim lobby wygrywa w Sejmie, wytwarza produkt, który nie nadaje się do przyjęcia w systemie gospodarki. Mamy wciąż takie zjawisko, że ludzie w wieku 18-24 lata nie mogą wejść na rynek pracy, bo nie mają odpowiednich kwalifikacji. Przedsiębiorca, dopuszczając pracownika do wielomilionowego urządzenia, chce dostać człowieka przygotowanego i odpowiedzialnego.

HENRYKA BOCHNIARZ

Niestety ostatnie dwa lata nie były dobrym czasem dla dialogu społecznego, a bez partnerskiego traktowania nie uda nam się rozwiązać większości problemów, jak choćby kryzysu w służbie zdrowia. Potrzebne są do tego trzy strony: rząd, pracodawcy i związki zawodowe oraz właściwy klimat do podjęcia rozmowy. Badania społeczne pokazują, że do swoich pracodawców zatrudnieni mają duże zaufanie, ale krytycznie oceniają sytuację ogólną w kraju.

W Irlandii sposobem na wyjście z podobnych problemów była umowa społeczna. My musimy szukać własnych rozwiązań, bo specyfika rynku i gospodarki nie pozwala na proste skopiowanie rozwiązań irlandzkich.

Nadal mamy wiarę, że można rozmawiać, i widzimy, że ten rząd - w osobach premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka - ma lepsze nastawienie, ale do konkretnych rozwiązań jest jeszcze daleko. Przyglądamy się bacznie obietnicom i deklaracje rządu na pewno nas nie uśpią.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK