| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy czekają na przyjazne prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy czekają na przyjazne prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze, psute przez ostatnie osiemnaście lat, wymaga gruntownej naprawy. Plan wiceministra Adama Szejnfelda ma zlikwidować bariery utrudniające rozwój firm. Ministerstwo Gospodarki chce wykorzystać niekonwencjonalne sposoby przekazywania nowych projektów do Sejmu korzystając ze ścieżki poselskiej, która pozwoli na przyspieszenie procesu legislacji.


zmiana prawa

KRZYSZTOF BIEŃ

Granice najbardziej potrzebnych nowelizacji przepisów zakreśla dokument nazywany Planem Szejnfelda. Podczas dzisiejszej debaty chcemy ustalić, jakie nowe ustawy potrzebne są polskiej gospodarce, aby mogła się rozwijać szybciej.

ADAM SZEJNFELD

Rząd działa dopiero około miesiąca, a rozpatrzyliśmy już około 20 ustaw. Do Sejmu przesłaliśmy sześć projektów. Są to projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości, uchyleniu ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH), nowelizacji kodeksu spółek handlowych, prawa dewizowego, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, za czyny zabronione pod groźbą kary i o stażu absolwenckim.

Skierowaliśmy je do Sejmu tzw. ścieżką poselską, czyli jako projekty poselskie. W ten sposób przyspieszyliśmy rozpoczęcie ich procedowania.

Uważam, że najpilniejsze są dwie ustawy: o rachunkowości i o WOH, ponieważ zły stan prawny dotyczący hipermarketów nie powinien utrzymywać się dłużej, niż jest to konieczne.

Do Sejmu przesłaliśmy taki wariant ustawy o rachunkowości, który da szansę przedsiębiorcom, wyłącznie na zasadzie dobrowolności, na zastosowanie innego systemu rozliczenia w 2008 roku.

Trzeci istotny projekt to nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Przewiduje on stworzenie w Polsce nowego rodzaju spółek handlowych dla przedsiębiorców, którzy nie chcą działać jako jednoosobowe firmy osób fizycznych oraz jako spółki kapitałowe, gdyż wymagany kapitał zakładowy jest dla nich zbyt wysoki. Zaproponowano w nim też rezygnację z obowiązku przekształcania spółki cywilnej w spółkę jawną po osiągnięciu określonego w przepisach obrotu. Przepisy projektu przewidują obniżanie kapitału zakładowego spółek handlowych oraz powołanie nowego rodzaju spółki o minimalnym, albo nawet zerowym, kapitale zakładowym, ale wyposażonej w inny niż zabezpieczenie kapitałowe system gwaran-cji ograniczonej odpowiedzialności.

KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ

Uważam, że nie ma potrzeby obniżania kapitału zakładowego spółek handlowych, ponieważ może to ograniczyć im dostęp do kredytów. Natomiast wprowadzenie nowego rodzaju spółek, które miałyby wykonany test płynności oraz uzyskały gwarancje swoich udziałowców lub zarządu, dawałoby dobrą przepustkę dla ich działalności. Propozycja ograniczenia wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek, szczególnie sporządzenia oświadczeń wspólnika w formie aktów notarialnych, moim zdaniem umożliwi nadużywanie prawa. Forma notarialna gwarantuje, że po kilku miesiącach nikt nie zmieni treści złożonego wcześniej oświadczenia. Konieczne są też zmiany w regulacjach podatkowych dotyczące banków, umożliwiające wdrożenie nowych produktów oraz łatwiejszą restrukturyzację kredytowanych firm.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK