| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy czekają na przyjazne prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy czekają na przyjazne prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze, psute przez ostatnie osiemnaście lat, wymaga gruntownej naprawy. Plan wiceministra Adama Szejnfelda ma zlikwidować bariery utrudniające rozwój firm. Ministerstwo Gospodarki chce wykorzystać niekonwencjonalne sposoby przekazywania nowych projektów do Sejmu korzystając ze ścieżki poselskiej, która pozwoli na przyspieszenie procesu legislacji.

Natomiast bardzo podoba mi się szybkość działania ministra Szejnfelda i wykorzystywanie niekonwencjonalnych metod, na przykład ścieżki poselskiej. Uważam, że właśnie nadszedł czas, aby do Sejmu wysłać przygotowane projekty. Proponowane rozwiązania są próbą naprawienia tego, co zostało w minionym okresie zepsute.

Natomiast nie wiem, czy ministrowi Szejnfeldowi uda się pchnąć Polskę na drogę szybkiego rozwoju, ponieważ tzw. polska resortowa blokowała przez ostatnie 18 lat gospodarkę i może zechce to robić nadal.

Moim zdaniem reformy wymaga też sądownictwo gospodarcze oraz system podatkowy. Ministerstwo Gospodarki powinno przygotować całe pakiety rozwiązań i zaskakiwać urzędników tempem zmian, aby nie nadążali za ich blokowaniem. Ministerstwa boją się zmian, bo urzędnicy tracą swoją władzę.

Uważam też, że niepotrzebnie przykłada się taką wagę do jednego okienka. Należy zrobić jeden krok dalej, o jedną generację do przodu i dokonywać zgłoszeń do ewidencji tylko w formie elektronicznej.

REKOMENDACJA GP

Samo uproszczenie przepisów dotyczących działania biznesu nie gwarantuje przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Przedsiębiorcy wiążą duże nadzieje z obecnym rządem, liczą na jego skuteczność. Gdyby się zawiedli, mogą znacznie pogorszyć się oceny dotyczące warunków działania biznesu w Polsce.

Panel GP

Debatę prowadził KRZYSZTOF BIEŃ, zastępca redaktora naczelnego Gazety Prawnej

Notowała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Zdjęcia WOJCIECH GÓRSKI

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »