| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Fiskus decyduje o liczbie kar

Fiskus decyduje o liczbie kar

Pracodawca, który zwalnia pracowników, musi wystawić PIT-11. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary. Jeśli sytuacja powtarza się, organ podatkowy zdecyduje, ile sankcji nałożyć.


W ciągu 2007 roku (od stycznia do września) pracodawca rozwiązał umowę o pracę z kilkoma pracownikami. Nastąpiło to w różnych okresach roku, a pracownikami były osoby mieszkające na terenie działania różnych urzędów skarbowych.

Pracodawca nie przekazał w terminie ani do urzędów skarbowych, ani byłym pracownikom informacji o osiągniętych dochodach PIT-11. Nieprawidłowości zostały wykazane dopiero podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej u przedsiębiorcy.

- Czy pracodawca poniesie karę - pytał nas jeden ze zwolnionych pracowników.

Odpowiedź jest twierdząca. Jednak wątpliwości pojawiają się co do tego, ile kar na pracodawcę może zostać nałożonych: jedna czy kilka - za każdy niewystawiony PIT-11 oddzielnie.

Eksperci podatkowi mają różne zdania. Jedni uważają, że w opisanej sytuacji będziemy mieć do czynienia z jednym wykroczeniem skarbowym. Drudzy, że za każde niedopełnienie obowiązku powinna zostać nałożona oddzielna kara. Przeważają jednak opinie o karaniu za każdy występek osobno.

Niezłożenie przez płatnika informacji o dochodach oraz o zaliczkach pobranych na podatek dochodowy swojego pracownika będzie stanowiło zgodnie z art. 79 par. 2 kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.) wykroczenie skarbowe.

Zgodnie z k.k.s. czyn ten jest zagrożony karą grzywny w granicach od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym wypadku grzywna zostanie określona w jednej decyzji wydanej przez urząd skarbowy.

- Urzędem skarbowym właściwym do rozpatrzenia tej sprawy będzie w przedstawionym stanie faktycznym urząd skarbowy płatnika, a nie poszczególnych podatników - podkreślił Grzegorz Gniadek, konsultant podatkowy w BDO Numerica.

Jedna nieprawidłowość

Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, uważa, że omawiane wykroczenie powinno być zaklasyfikowane jako jeden czyn zabroniony, bowiem zostało podjęte w krótkich odstępach czasu w wykonaniu tego samego zamiaru lub z wykorzystaniem takiej samej sposobności.

Ponieważ zachowanie płatnika można zakwalifikować jako jeden czyn, przepisy proceduralne dotyczące przestępstw i wykroczeń karnych skarbowych wskazują na konieczność przeprowadzenia w tym przypadku postępowania przez jeden organ finansowego postępowania przygotowawczego.

- Rozstrzygałby zatem naczelnik urzędu skarbowego (urząd skarbowy) właściwy dla płatnika - potwierdził Paweł Jabłonowski.

Pracodawca, który kilkakrotnie w ciągu roku nie wystawił PIT-11, powinien zostać ukarany za każdy błąd oddzielnie. Takiego zdania jest Ewa Opalińska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN, która stwierdziła, że w opisanej sytuacji pracodawca będący osobą fizyczną, który nie składał formularzy PIT-11 od stycznia do września, będzie odpowiadać na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. W tym kontekście wątpliwe jest uznanie, że zachowania te stanowią jeden czyn zabroniony w rozumieniu art. 6 par. 2 k.k.s.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »