| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy wierzą wciąż w dobrą passę

Przedsiębiorcy wierzą wciąż w dobrą passę

U progu 2008 roku sprawdziliśmy nastroje wśród przedsiębiorców - jak widzą koniunkturę w najbliższych miesiącach.

Przy czym cały czas motorem wzrostu będą polisy inwestycyjne. Ale już na przełomie I i II kwartału powinny zacząć pojawiać się polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym z większymi gwarancjami braku straty kapitału, w mniejszym stopniu lokujące w akcje. Cały czas będzie rozwijała się oferta tzw. polis strukturyzowanych, które dają pewność braku straty zaangażowanego kapitału. Co ważne, będą na ten rynek wchodzili coraz mocniej duzi gracze, jak Commercial Union czy Aegon.

W 2008 roku dla sektora transportu otworzy się worek z pieniędzmi na inwestycje.

- Widać to po budżetach i zapowiedziach modernizacji zarówno Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Szykuje się mnóstwo projektów modernizacji sieci kolejowej i budowy dróg - mówi Jakub Majewski, prezes Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.

Niestety nadal istnieje ryzyko, że dostępne środki z różnych powodów nie zostaną w pełni wykorzystane. Już brakuje wykonawców tych prac.

Samorządy skarżą się, że firmy budowlane nastawiają się na wielkie projekty krajowe i nie są zainteresowane przetargami na modernizację i budowę dróg wojewódzkich. Można jednak spodziewać się wejścia nowych zagranicznych firm - zarówno budowlanych, projektowych, jak i transportowych.

Prognozy dotyczące produkcji energii elektrycznej na początku roku są ostrożne i koniunkturę uzależniają od pogody. Natomiast prognozy cenowe uzależniane są od ostatecznego podziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012, a te, chociaż ogólne, nie są optymistyczne dla konsumentów. Branża energetyczna z niepokojem patrzy na zapowiadane ograniczenia uprawnień do emisji CO2. Tym bardziej że europejskie doświadczenia wskazują, że będzie to miało znaczący wpływ na zmiany cen na rynku hurtowym.

- Inną znaczącą kwestią jest wydłużanie procesu zatwierdzania taryf przez URE. Ze złożonych wniosków taryfowych wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe miesięcznie zapłaci więcej od 3 do 6 zł. Najbardziej potrzebne branży energetycznej są stabilne i przewidywalne regulacje - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Ten rok był rekordowy dla całej branży funduszy inwestycyjnych zarówno pod względem wielkości aktywów, liczby nowych klientów i rentowności. Przyszły rok będzie bardzo dobry, a czy lepszy, to pokażą najbliższe miesiące i wyjaśnienie sytuacji na rynkach kapitałowych.

- Będziemy kontynuować przyrost aktywów i klientów, którzy są bardzo zainteresowani inwestowaniem i funduszami. Pozostaje też nadal duża grupa osób, które nie inwestowały nie dlatego, że nie chcą, ale nie dotarła do nich informacja, że mogą i nie wymaga to wielkich nakładów - mówi Adrian Adamowicz, wiceprezes Pioneer Pekao TFI.

W 2008 r. pojawi się na pewno kilkadziesiąt nowych funduszy. Właściwie wszystkie TFI coś przygotowują i będą szły w kierunku uzupełniania swoje oferty.

Prognozy GP - Jaki będzie stan gospodarki w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

CZU, t.św., MK, maj, MF, K.K-M, ZKG

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK