| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

- W ramach drugiego etapu prac, nazwanego przeze mnie czyszczeniem prawa, zostaną przygotowane dwie ustawy: tzw. derogacyjna, czyli czyszcząca system prawa z przepisów stanowiących bariery rozwoju dla przedsiębiorców, i tzw. dereglamentacyjna, która wyeliminuje zbędną reglamentację i ograniczenia działalności gospodarczej. Chodzi o zezwolenia, pozwolenia itp. Zbadaliśmy 55 ustaw i stwierdziliśmy, że przewidują 148 reglamentacji.

Natomiast trzeci etap działalności legislacyjnej to stabilizacja prawa. Uważam, że najważniejsze przepisy prawa gospodarczego powinny zostać zebrane w kodeksie wolności gospodarczej.

Wprawdzie stale mówimy o ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcom potrzebna jest przede wszystkim wolność gospodarcza.

• Czym różni się swoboda działalności gospodarczej od wolności gospodarczej?

- Najlepiej można pokazać te różnice na przykładzie jednego okienka. Teraz pracujemy nad przepisami, które umożliwią w przyszłym roku instytucję jednego okienka. Natomiast za kilka lat należy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie potrzebne nawet jedno okienko.

• Czy zmieni się również sposób tworzenia prawa?

- Moim zdaniem trzeba ujednolicić prawa i obowiązki w zakresie tworzenia prawa bez względu na podmiot, który wystąpił z inicjatywą legislacyjną.

Chcę zaproponować rozszerzenie zakresu konsultacji społecznych. Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu przepisów.

Uważam, że należy również wprowadzić zmiany w ocenie skutków regulacji. Teraz ocena stanowi zwykłą formalność, do której nikt nie przywiązuje wagi. Proponuję wprowadzić ocenę kosztów regulacji dla adresata prawa, a nie dla państwa.

Rozmawiała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

ADAM SZEJNFELD

prawnik, poseł przez cztery kadencje, autor wielu projektów ustaw

OPINIE

JEREMI MORDASEWICZ

ekspert, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Należy radykalnie zmniejszyć liczbę zezwoleń, pozwoleń i licencji. Wymóg wprowadzenia koncesji należy ograniczyć tylko do tych dziedzin, które dotyczą zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Trzeba też ograniczyć inne reglamentacje, na przykład dotyczące inwestycji budowlanych. Należy odstąpić od wymogu udzielania zezwoleń na budowę sklepów wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej 400 mkw. i uchylić ustawę, która je przewiduje.

ANDRZEJ SADOWSKI

Centrum im. Adama Smitha

Należy jak najszybciej zwolnić przedsiębiorców z obowiązku składania zaświadczeń w celu udowodnienia, że spełniają określone wymogi i zamienić go na prawo składania oświadczeń. Przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna wyszczególnić akty prawne stawiające bariery dla rozwoju przedsiębiorczości i określić, od kiedy przestaną one obowiązywać. Warto byłoby też odstąpić od obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK