| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Koncesje ułatwią partnerstwo

Koncesje ułatwią partnerstwo

Wspólne inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorców będą możliwe dzięki wprowadzeniu koncesji na usługi i roboty budowlane.


Resort infrastruktury pracuje nad nową ustawą, która ma stanowić alternatywę dla martwej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Za wprowadzanie zmian, które mają ułatwić nawiązywanie partnerskich więzi między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, odpowiedzialny jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury. Zapowiada on przygotowanie aktu prawnego, w którym zostaną uregulowane zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i stanowiące nowość w polskim prawie - koncesje na usługi.

- Obecna regulacja o PPP z 2005 roku jest narzędziem zbyt sformalizowanym i trudnym w realizacji. Wprowadza za dużo barier formalnotechnicznych związanych z takimi przedsięwzięciami - ocenia minister Andrzej Panasiuk.

Jego zdaniem nowa ustawa o koncesjach będzie stosowana częściej i z lepszym skutkiem niż dotychczasowa ustawa o PPP.

- Podmiot publiczny korzysta od lat z prawa zamówień publicznych regulującego instytucję koncesji na roboty budowlane. Dlatego łatwiej będzie mu stosować przepisy, które wywodzą się z prawa zamówień publicznych, niż zupełnie nowy, niesprawdzony instrument prawny - dodaje minister.

Eksperci pozytywnie odnoszą się do założeń projektowanych zmian. Za szczególnie cenny element uważają wprowadzenie koncesji na usługi.

- Inicjatywę uregulowania w polskim systemie prawnym koncesji na usługi należy uznać za słuszną. W oparciu o dotychczasowe koncesje na roboty budowlane nie można bowiem nawiązać współpracy w zakresie np. świadczenia usług użyteczności publicznej. Koncesja na usługi publiczne mogłaby zatem wypełnić lukę, jaka nie pozwala na pełną realizację projektów typu PPP w oparciu o zapisy prawa zamówień publicznych - uważa Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Jego zdaniem sama w sobie koncesja na usługi może być samodzielnym alternatywnym lub uzupełniającym wobec PPP sposobem realizacji zadań publicznych we współpracy z sektorem prywatnym, tak jak ma to miejsce np. w Hiszpanii.

- W przypadku stworzenia spójnej regulacji umożliwiającej realizację partnerskich projektów nie jest wykluczone zrezygnowanie z odrębnej ustawy o PPP. Tak jest w Czechach, w których projekty partnerskie realizowane są w oparciu o odpowiednie zapisy ustawy regulującej kompleksowo udzielanie zamówień publicznych - dodaje Bartosz Korbus.

Uregulowana w p.z.p. koncesja na roboty budowlane nazywana jest często małym PPP. Dotychczas korzystało z niej wiele podmiotów publicznych do realizacji projektów PPP. Koncesjonariusz w zamian za swoje zaangażowanie (np. zaprojektowanie i zbudowanie obiektu, np. parkingu) otrzymuje wynagrodzenie w formie prawa do eksploatacji zbudowanego obiektu na opłacalnych dla niego zasadach lub też prawo do eksploatacji wraz z zapłatą za część wykonanych robót.

- Liczne samorządy wobec kłopotów, jakie wiążą się z podejmowaniem projektów na zasadach określonych w ustawie o PPP, decydują się na realizację projektów PPP w formule koncesji na roboty budowlane - podkreśla Bartosz Korbus.

Minister Andrzej Panasiuk zapowiada też wprowadzenie zmian do prawa zamówień publicznych. Mają one polegać na rozszerzeniu możliwości korzystania z ułatwień związanych z usługami niepriorytetowymi. Ograniczona ma zostać możliwość uzupełniania dokumentów, tak aby wykonawcy nie mogli manipulować cenami i organizować zmów przetargowych. Zmiany mają objąć też przepisy dotyczące poprawiania oczywistych omyłek rachunkowych. Minister zapowiada też odejście od restrykcyjnego podejścia w kwestii zgodności oferty ze specyfikacją, która niekiedy prowadzi do unieważniania postępowań.

Co to są koncesje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK