| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.


W Irlandii przedsiębiorca indywidualny może zarejestrować działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu. Zachętą dla korzystania z tej formy rejestracji jest niższa cena od tradycyjnej. Na stronie urzędu rejestracji spółek znajdziemy też wyszukiwarkę nazw, co zapobiega odrzuceniu wniosku w przypadku nazwy już zastrzeżonej.

Najprostszą formą wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w Irlandii jest samozatrudnienie (sole trader).

- Gdy chcemy sami prowadzić firmę pod swoim nazwiskiem, w ogóle nie musimy rejestrować się w Companies Registration Office. Pozostaje rejestracja w Urzędzie Skarbowym - wyjaśnia Jerzy Bartosik z Ambasady RP w Dublinie.

- W Irlandii nie istnieje praktycznie wymóg dysponowania kapitałem zakładowym dla rejestracji spółki Ltd - mówi Roman Rewald z kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

- Przy rejestrowaniu spółki Ltd musimy stawić się z wypełnionym formularzem RBN1 w urzędzie rejestracji z umową i statutem spółki oraz formularzem A1 zawierającym podstawowe dane o rejestrowanym podmiocie - dodaje Szymon Czerwiński z Accreo Taxand.

Rejestracja indywidualnych przedsiębiorców daje państwu wyobrażenie o skali działalności gospodarczej. W Polsce stanowią oni 97-98 proc. wszystkich przedsiębiorców. Brak rejestracji uniemożliwia prowadzenie skutecznej i odpowiedniej polityki gospodarczej przez państwo.

- Niedoinformowanie państwa byłoby niekorzystne dla samych przedsiębiorców, ponieważ nie mogliby uzyskiwać informacji o konkurencji. Informatyzacja rejestracji nie może funkcjonować na zasadzie wyłączności. Nie wszyscy posługują się internetem - uważa prof. Krystyna Pawłowicz z UW. .

- Wykazanie się przed sądem rejestrowym, że dysponujemy kwotą 50 tys. zł, w Polsce jest przesadzone. Nie stanowi żadnej gwarancji solidności przedsiębiorcy - uważa Roman Rewald.

REKOMENDACJE:

• Procedury rejestracji firmy trzeba ostrożnie upraszczać. Brak wymogu rejestracji może doprowadzić do zakłócenia konkurencji.

• Warto zastanowić się nad zmniejszeniem wysokości kapitału zakładowego spółki z o.o.

Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Irlandii w 2007 roku wynoszą 20 i 41 proc., przy czym ta pierwsza ma zastosowanie do dochodów nieprzekraczających w przypadku osób samotnych 34 tys. euro (ok. 125 tys. zł) rocznie, a w przypadku małżeństw - 43 tys. euro (ok. 155 tys. zł). Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers przypomina, że w Polsce dla dochodów powyżej 43 405 zł obowiązuje stawka 30 proc., a powyżej 85 528 zł - 40 proc.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK