| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

W Irlandii wciąż są podpisywane pakty społeczne, a w ostatnim z 2006 roku położono większy nacisk na ochronę praw pracowniczych. Na przykład wszystkie kary i grzywny za nieprzestrzeganie prawa pracy wynoszą od 5 tys. aż do 250 tys. euro.

W Polsce, podobnie jak w Irlandii, podpisanie umowy społecznej ułatwiłoby reorganizację służb zatrudnienia, proces przekwalifikowania zawodowego, co na pewno wpłynęłoby na obniżenie bezrobocia. Nie ma także przeszkód, aby w naszych warunkach rząd i partnerzy społeczni zawierali porozumienia płacowe, co umożliwiłoby zakończenie sporów płacowych np. z pracownikami służby zdrowia czy nauczycielami. W umowie można także opracować plan reorganizacji szkolnictwa zawodowego i powrotu wyspecjalizowanej kadry pracowniczej zza granicy. W Polsce coraz bardziej odczuwalny jest bowiem brak rąk do pracy.

REKOMENDACJE:

• Zawarcie umowy społecznej, która zobowiązywałaby związki zawodowe, aby nie eskalowały żądań, a pracodawców do przestrzegania praw pracowników.

• Uregulowanie w pakcie społecznym dynamiki wzrostu płac.

Irlandzkie umowy społeczne zobowiązywały rząd i partnerów społecznych do osiągnięcia określonych standardów socjalnych. Zgodnie na przykład z paktem zawartym w 2000 roku 70 proc. pracowników powyżej 30 roku życia ma być ubezpieczonych w zakładowych funduszach emerytalnych, a renta socjalna powinna wynosić 34 proc. średniej płacy w przemyśle. Najnowszy pakt z 2006 roku kładzie nacisk na zabezpieczenie społeczne pracowników wychowujących dzieci. Wysokość osiąganego dochodu, która umożliwia staranie się o zasiłek dla rodziców lub opiekunów, będzie skorelowana ze średnim wynagrodzeniem. Rośnie dodatek na opiekę zastępczą nad dzieckiem, a urlopy macierzyńskie i rodzicielskie zostaną łącznie wydłużone do 56 tygodni, a nawet 70 tygodni (jeśli doliczony zostanie urlop rodzicielski ojca).

Pakt społeczny w Polsce ułatwiłby prowadzenie jednolitej polityki prorodzinnej, która wobec niskiego przyrostu naturalnego, emigracji i wzrostu liczby emerytów staje się koniecznością. Dzięki umowie możliwe byłoby zakończenie reformy emerytalnej. Obecnie w Polsce niestety wciąż zdarza się, że rząd albo ugina się pod presją żądań jednej grupy zawodowej (choćby używała argumentu siły), a z innymi nie chce rozmawiać w ogóle.

REKOMENDACJE:

• Dokończenie reformy emerytalnej powinno odbyć się w atmosferze dialogu.

• Polityka rodzinna powinna być zaplanowana na wiele lat.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK