| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

W Irlandii wciąż są podpisywane pakty społeczne, a w ostatnim z 2006 roku położono większy nacisk na ochronę praw pracowniczych. Na przykład wszystkie kary i grzywny za nieprzestrzeganie prawa pracy wynoszą od 5 tys. aż do 250 tys. euro.

W Polsce, podobnie jak w Irlandii, podpisanie umowy społecznej ułatwiłoby reorganizację służb zatrudnienia, proces przekwalifikowania zawodowego, co na pewno wpłynęłoby na obniżenie bezrobocia. Nie ma także przeszkód, aby w naszych warunkach rząd i partnerzy społeczni zawierali porozumienia płacowe, co umożliwiłoby zakończenie sporów płacowych np. z pracownikami służby zdrowia czy nauczycielami. W umowie można także opracować plan reorganizacji szkolnictwa zawodowego i powrotu wyspecjalizowanej kadry pracowniczej zza granicy. W Polsce coraz bardziej odczuwalny jest bowiem brak rąk do pracy.

REKOMENDACJE:

• Zawarcie umowy społecznej, która zobowiązywałaby związki zawodowe, aby nie eskalowały żądań, a pracodawców do przestrzegania praw pracowników.

• Uregulowanie w pakcie społecznym dynamiki wzrostu płac.

Irlandzkie umowy społeczne zobowiązywały rząd i partnerów społecznych do osiągnięcia określonych standardów socjalnych. Zgodnie na przykład z paktem zawartym w 2000 roku 70 proc. pracowników powyżej 30 roku życia ma być ubezpieczonych w zakładowych funduszach emerytalnych, a renta socjalna powinna wynosić 34 proc. średniej płacy w przemyśle. Najnowszy pakt z 2006 roku kładzie nacisk na zabezpieczenie społeczne pracowników wychowujących dzieci. Wysokość osiąganego dochodu, która umożliwia staranie się o zasiłek dla rodziców lub opiekunów, będzie skorelowana ze średnim wynagrodzeniem. Rośnie dodatek na opiekę zastępczą nad dzieckiem, a urlopy macierzyńskie i rodzicielskie zostaną łącznie wydłużone do 56 tygodni, a nawet 70 tygodni (jeśli doliczony zostanie urlop rodzicielski ojca).

Pakt społeczny w Polsce ułatwiłby prowadzenie jednolitej polityki prorodzinnej, która wobec niskiego przyrostu naturalnego, emigracji i wzrostu liczby emerytów staje się koniecznością. Dzięki umowie możliwe byłoby zakończenie reformy emerytalnej. Obecnie w Polsce niestety wciąż zdarza się, że rząd albo ugina się pod presją żądań jednej grupy zawodowej (choćby używała argumentu siły), a z innymi nie chce rozmawiać w ogóle.

REKOMENDACJE:

• Dokończenie reformy emerytalnej powinno odbyć się w atmosferze dialogu.

• Polityka rodzinna powinna być zaplanowana na wiele lat.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK