| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Warunki prowadzenia firmy w Polsce i Irlandii

Szybka rejestracja firmy przez internet, zwiększenie kwoty wolnej od podatku, mniejsze obciążenia pracodawców i pracowników - te irlandzkie rozwiązania warto by wprowadzić w Polsce.

- W Irlandii istnieją wysokie kwoty wolne od podatku, tj. 5210 euro dla osoby samotnej (w Polsce 3015 zł) oraz 10 420 euro dla małżeństw. Kwoty te są zwiększane o 575 euro za każde z dwojga pierwszych dzieci oraz o 830 euro za trzecie i kolejne dziecko. Dodatkowo od podatku można odliczyć tzw. tax credit, czyli 1760 euro (3520 euro dla małżeństw). To wszystko powoduje, że podatki płacone w Irlandii przez osoby fizyczne są dużo niższe niż w Polsce - argumentuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Także irlandzki podatek dochodowy od osób prawnych jest atrakcyjniejszy niż polski. Wynosi 12,5 proc. (w Polsce 19 proc.), przy czym niektóre przedsiębiorstwa płacą nawet mniej, czyli 10 proc. (jeszcze do 2003 roku taką stawkę płaciły wszystkie firmy).

W Polsce stosowana jest trzystopniowa skala podatkowa ze stawkami 19, 20 i 30 proc. Mimo niższych stawek obciążenia podatkowe są w Polsce wyższe z uwagi na niskie progi oraz niską kwotę wolną od podatku. W 2007 roku bez podatku można w Polsce zarobić 3015 zł, czyli nieco ponad 830 euro. Powyżej tej kwoty zaczyna działać progresja podatkowa. Stosunkowo szybko zaczynamy też płacić wyższe stawki podatku. Podatek w wysokości 40 proc. płaci się po przekroczeniu 85 528 zł, czyli nieco ponad 23 700 euro. Można skorzystać również z ulgi internetowej (760 zł, czyli około 210 euro) oraz prorodzinnej - około 1145,08 zł na dziecko (około 318 euro). Mniej płacą przedsiębiorcy, dla których obowiązuje w większości przypadków stawka 19 proc. (CIT i stawka liniowa PIT).

REKOMENDACJE:

• Obniżenie poziomu opodatkowania pracowników najemnych.

• Wprowadzenie dla firm zachęt prorozwojowych.

• Uproszczenie zasad ustalania podstawy opodatkowania.

Pod koniec lat 80. stopa bezrobocia w Irlandii wynosiła 17 proc., inflacja - 12 proc., a brak możliwości zatrudnienia i spadek płac spowodowały masową emigrację. W 1987 roku rząd, związki zawodowe i pracodawcy zawarli więc pierwszy z paktów społecznych, które zakładały mi.in. negocjowanie wzrostu wynagrodzeń w określonej perspektywie czasu. W pierwszej umowie wskaźnik ten wynosił 2,5 proc. Ustalono też, o ile będzie rosnąć płaca minimalna, jak zostaną zreorganizowane służby zatrudnienia, promowane elastyczne formy zatrudnienia i jak będzie się odbywać przekwalifikowanie zawodowe. Wszystkie strony umowy poszły na określony kompromis - na przykład związki zrezygnowały z roszczeń płacowych, aby firmy miały możliwość rozwoju. Dzięki tym zmianom od 1987 roku liczba miejsc pracy w tym małym kraju wzrosła o 1,1 mln, a realne płace netto od 1996 roku wzrosły o 28 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK