| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

W zależności od regionu przedsiębiorcy mogą dostać różne dotacje na taką samą inwestycję. Rekordowo niskie dotacje - około 100 tys. zł - wstępnie zaproponowało firmom z województwa mazowieckiego. Także przedsiębiorcy z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego dostaną niższe wsparcie.  

W przypadku średniej wielkości firm najgorzej wypadają regiony, które zdecydowały się na ustalenie maksymalnej dotacji, jaką może dostać firma. Na Śląsku może liczyć maksymalnie na 750 tys. zł, na Pomorzu na 800 tys. zł, a w Wielkopolsce na 1 mln zł. Przy inwestycji o wartości 4 mln zł daje to nawet 1,5 mln zł różnicy w porównaniu z najlepszymi województwami.

Mimo że inwestycje o charakterze innowacyjnym miały być wspierane w programie Innowacyjna Gospodarka, to część województw zdecydowała się na szczególne traktowanie takich projektów. Mogą one liczyć na wydzieloną pulę unijnych środków. Inne regiony zdecydowały, że takie projekty będą mogły liczyć na wyższe wsparcie. Na przykład na Śląsku inwestycja nieinnowacyjna może maksymalnie dostać 750 tys. zł, a innowacyjna - 1 mln euro.

Jakie dotacje można otrzymać w województwach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

EWA FEDOR

ekspert ds. funduszy unijnych w Konfederacji Pracodawców Polskich

Źle się stało, że niektóre regiony obniżyły intensywność pomocy regionalnej. Szczególnie uderzy to w mniejsze przedsiębiorstwa, które nie mają swobody w wyborze miejsca realizacji inwestycji. Natomiast większe firmy będą wybierały te regiony, które oferują wyższe dofinansowanie projektów. Należy podkreślić, że działanie samorządów nie wpłynie najlepiej na konkurencyjność. Dwie firmy z tej samej branży realizujące zbliżone projekty w zależności od miejsca prowadzenia działalności będą zmuszone do wyłożenie różnych kwot z własnej kieszeni. To może spowodować ograniczanie zakresu projektów lub stosowania starszych technologii.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK