| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak rozliczać sprzedaż majątku firmowego

Jak rozliczać sprzedaż majątku firmowego

Ryczałtowcy płacą 1,5 proc. od przychodu ze sprzedaży ruchomości. Prowadzący księgę płacą podatek od dochodu ze sprzedaży. Od lokali mieszkalnych podatek jest taki jak w obrocie cywilnym.


Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą ustalają przychód lub dochód ze sprzedaży składnika majątku, a następnie opodatkowują go na takich samych zasadach jak przychody lub dochody z działalności. Dotyczy to także składników majątku wycofanych z działalności, jeśli zbywane są one przed upływem sześciu lat od miesiąca wycofania.

Przedsiębiorcy nabywają środki trwałe i wartości materialne, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Gdy ich wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł, inwestycje takie co do zasady są wliczane w koszty za pomocą amortyzacji. Mali przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą od 1 stycznia 2007 r. jednorazowo amortyzować w koszty zakupy inwestycyjne z wyjątkiem części nieruchomości oraz samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości w złotych 50 tys. euro. Gdy składnik majątku zostanie następnie sprzedany, podatnik musi ustalić przychód lub dochód z takiej sprzedaży, odpowiednio zaewidencjonować, a na końcu opodatkować.

Osoby opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są obowiązane ustalić przychód ze sprzedaży takich składników majątku, którym jest po prostu cena zbycia po pomniejszeniu o VAT, jeśli oczywiście są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają dochody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, mają prawo do pomniejszenia przychodów ze sprzedaży składników majątku o koszty uzyskania. Kosztem takim jest przede wszystkim zaktualizowana wartość środka trwałego. Tą zaś jest różnica między wartością początkową a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochód podlega opodatkowaniu według takich samych reguł jak standardowe dochody z działalności gospodarczej albo więc według stawki 19 proc. podatku, gdy przedsiębiorca wybrał na dany rok podatek liniowy, albo po zsumowaniu z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu na tych zasadach według skali tabeli podatkowej.

Na podobnych zasadach opodatkowany jest przychód lub dochód ze sprzedaży składników wyposażenia, którego wartość początkowa przekraczała w momencie wpisywania do ewidencji 1,5 tys. zł.

Ważne!

Mali przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą jednorazowo amortyzować w koszty zakupy inwestycyjne, z wyjątkiem części nieruchomości oraz samochodów osobowych o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości w złotych 50 tys. euro

(ED)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK