REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Wynalazcy mają wątpliwości, czy uproszczenie od 1 listopada 2007 r. procedur umożliwi im zgłaszanie do Urzędu Patentowego większej liczby wynalazków. Nowe procedury związane ze zgłaszaniem patentów i wzorów przemysłowych, ochroną międzynarodowych znaków towarowych, wpisami do rejestrów i dokonywaniem zgłoszeń do Urzędu Patentowego drogą elektroniczną zostały uregulowane w ustawie z 29 czerwca 2007 r. nowelizującej prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Zgłoszenia przez internet

Od 1 listopada 2007 r. można zgłaszać przedmioty własności przemysłowej przez internet oraz prowadzić z Urzędem Patentowym korespondencję w postaci elektronicznej. Przy ustalaniu daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo przemysłowego w Urzędzie Patentowym korespondencja elektroniczna jest brana pod uwagę przy ustalaniu pierwszeństwa do uzyskania patentu.

- Jest to bardzo wygodna forma dla zgłaszających i rzeczników patentowych, szczególnie spoza Warszawy. Rzecznicy warszawscy najczęściej dostarczali zgłoszenia osobiście do Urzędu Patentowego - komentuje rzecznik patentowy Włodzimierz Gałązkiewicz z Kancelarii Rzeczników Patentowych Brandpat Czyż, Gałązkiewicz, Ziółkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często opisy patentowe zawierają kilkaset stron, a trzeba je składać w dwóch egzemplarzach, w dodatku podpisując rysunki i ostatnie strony. Korzystając z formy elektronicznej zgłoszenia, unika się problemów i ryzyka, jakie często stwarza poczta przy dostarczaniu przesyłek - tłumaczy Włodzimierz Gałązkiewicz.

Zgłaszający może uzupełnić i poprawić zgłoszenie wynalazku, aż do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. Powinien wówczas nadesłać odpowiednio zmieniony skrót opisu wynalazku. Zdaniem Pawła Podreckiego, adwokata z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, wymogi procedury dla zgłaszających zostały złagodzone, zwłaszcza w zakresie usuwania braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego.

Zgłoszenie pierwotne

Znowelizowane przepisy regulują też warunki przyznawania przez Urząd Patentowy daty zgłoszenia pierwotnego zgłoszeniu wydzielonemu. Urząd może odmówić takiego przyznania tylko wówczas, gdy uzna, że konkretne zgłoszenie nie dotyczy wynalazku ujawnionego w zgłoszeniu pierwotnym.

Od 1 listopada 2007 r. wprowadzone zostały również ułatwienia dla osób, które ubiegają się o tzw. zgłoszenie wydzielone i w przewidzianym terminie złożyły do akt zgłoszenia pierwotnego wymagane dokumenty wraz z tłumaczeniem. Teraz wystarczy, że złożą podanie, w którym potwierdzają te oświadczenia oraz kopie dowodu albo tłumaczenia dowodu potwierdzającego zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienia go na określonej wystawie.

Cudzoziemiec korzysta z ochrony

Zagraniczni wynalazcy, którzy ubiegają się o patent, nie będą musieli wskazywać, że chcą skorzystać również z ochrony w Polsce. Wystarczy bowiem, że w Urzędzie Patentowym złożą tłumaczenie dokumentacji. Do ochrony wynalazków zarejestrowanych w agendach unijnych stosuje się przepisy ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych lub topografii układów scalonych.

- Natomiast polscy wynalazcy mogą składać wnioski do Europejskiego Trybunału Patentowego - tłumaczy Andrzej Pyrża, wiceprezes Urzędu Patentowego.

Jest ich jednak niewiele, ponieważ zgłoszenia są kosztowne. Zdaniem Andrzeja Pyrży liczba polskich wynalazków mogłaby być większa, gdyby wynalazcy mogli liczyć na większą niż do tej pory pomoc państwa, korzystniejsze kredyty i fundusze unijne oraz na lepsze postrzeganie przez wyższe uczelnie pracowników naukowych, którzy uzyskują patenty.

- Liczba patentów utrzymuje się od kilku lat mniej więcej na tym samym poziomie - mówi Andrzej Pyrża.

Natomiast od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znacznie mniej wniosków składają wynalazcy z zagranicy.

- Ubiegają się o zarejestrowanie ich w agendach unijnych i dopełniają formalności w taki sposób, aby patenty korzystały z ochrony również w Polsce - dodaje Andrzej Pyrża.

Dowody pierwszeństwa

Przepisy nowelizacji zmieniły na korzystniejsze dla wynalazców wymogi określające termin złożenia tłumaczeń dowodów pierwszeństwa i oświadczeń o podstawie korzystania z uprzedniego pierwszeństwa. Wprowadzono dodatkowy trzymiesięczny termin liczony od daty zgłoszenia wynalazku, w którym zgłaszający powinien nadesłać tłumaczenie na język polski lub na inny język, jeżeli wynika to z umowy międzynarodowej. Gdyby zgłoszenie nie zawierało tłumaczenia, to wówczas Urząd Patentowy wydaje postanowienie, wzywając do uzupełnienia wniosku pod rygorem odmowy przyznania uprzedniego pierwszeństwa. Natomiast ten, kto nabył prawo do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa przysługującego ze zgłoszenia albo wystawienia wynalazku dokonanego przez inną osobę, powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku nadesłać oświadczenie o tym, na jakiej podstawie korzysta z uprzedniego pierwszeństwa.n

20 131 zgłoszeń patentowych dokonano w UE w 2006 roku

2369 zgłoszeń patentowych dokonano w Polsce w 2006 roku

100 wniosków patentowych złożyli polscy wynalazcy do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2006 roku

Co zmieniło się w prawie patentowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA