REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Łukasz Guza
Łukasz Guza
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.


REKLAMA

Już od stycznia renciści prowadzący firmy rozpoczną opłacanie wszystkich składek do ZUS. Składkę na emeryturę i rentę będzie im jednak refundować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sami będą finansować składkę wypadkową i do Funduszu Pracy. Muszą na początku stycznia zgłosić się do ZUS, aby wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego i zarejestrować jako płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Więcej do ZUS


- Od 1 stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

REKLAMA


Osoby takie zostaną objęte obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla nich dobrowolne. Będą też musiały płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, podobnie jak przed 1 stycznia 2008 r. W większości będą również opłacać składki na Fundusz Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przedsiębiorcy-renciści będą musieli opłacać składki do dziesiątego dnia każdego następnego miesiąca. Oznacza to, że składki za styczeń 2008 r. muszą wpłacić najpóźniej 10 lutego.


Renciści, dla których podstawa ustalania wysokości składek wyniesie 60 proc. przeciętnej płacy (biorąc pod uwagę obecną wysokość tej podstawy i planowaną na styczeń obniżkę z 10 proc. do 6 proc. składki rentowej), zapłacą do ZUS (jeśli będą opłacać składkę chorobową) ponadtrzykrotnie więcej niż obecnie. Zamiast niespełna 190 zł - ponad 700 zł.


Będą wpłacać do ZUS oprócz składki zdrowotnej (189,95 zł), składkę na emeryturę i rentę (405 zł), na Fundusz Pracy (38,87 zł), ubezpieczenie chorobowe (38,87 zł) i wypadkowe (28,56 zł).


Zgłoszenie do ubezpieczeń


- Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń musi być dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku - przypomina Jacek Dziekan.

REKLAMA


ZUS wyjaśnia, że ponieważ zmieni się sytuacja prawna tych rencistów, będą musieli wyrejestrować się z ZUS na formularzu ZUS ZWUA. Taka procedura dotyczy osób, które będą podlegać ubezpieczeniu 31 grudnia tego roku. Wtedy podadzą jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r.


Jeśli osoby te będą jednak nadal chciały prowadzić działalność, muszą ponownie złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.


Rzecznik prasowy ZUS przypomina, że w tym dokumencie należy podać jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń 1 stycznia 2008 r. i nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób mających ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Natomiast osoby posiadające ustalone prawo do renty, które rozpoczną prowadzenie działalności po 31 grudnia 2007 r., będą musiały zgłaszać się do ZUS na ogólnych zasadach.


Konieczny wniosek


Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), aby otrzymać refundację opłaconej składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, niepełnosprawny prowadzący działalność będzie musiał złożyć wniosek do PFRON. Musi do niego dołączyć informację, m.in. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych składkach i stopniu niepełnosprawności.


- Dla funduszu może to być problem, gdyż będzie musiał prowadzić rozliczenia z grupą około 40 tys. osób - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.


W terminie siedmiu dni od otrzymania wniosku fundusz przeleje na rachunek bankowy niepełnosprawnego kwotę refundacji składek. Jeśli wnioskodawca będzie posiadał zaległości wobec PFRON (ponad 100 zł), fundusz wstrzyma wypłatę refundacji do czasu uregulowania długu.


PFRON będzie refundował składki na ubezpieczenia przez 12 miesięcy. Później niepełnosprawni będą mogli wystąpić do funduszu z wnioskiem o jej przedłużenie. Z finansowej pomocy uzyskanej w ciągu roku trzeba będzie się rozliczyć. Wnioskodawcy dokonają tego na specjalnych formularzach do 15 lutego roku następującego po tym, za który się rozliczają.


Więcej świadczeń


Renciści, płacąc składki do ZUS, zyskają prawo do wielu świadczeń. Opłacanie składki emerytalnej oznacza, że w przyszłości będą mieć wyższe emerytury. Składka chorobowa będzie gwarantować im prawo m.in. do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, tj. popularnego zwolnienia chorobowego na dziecko. Ponadto opłacając składkę wypadkową z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renciście będą przysługiwać m.in. zasiłek chorobowy czy jednorazowe odszkodowanie.


Co zmieni się od nowego roku dla rencistów prowadzących firmy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


BOŻENA WIKTOROWSKA ŁUKASZ GUZA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA