| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kto straci na podatku liniowym

Kto straci na podatku liniowym

Osoby fizyczne prowadzące działalność mogą co roku wybierać formę opodatkowania. Od 2008 r. będą obowiązywać wyższe progi skali podatkowej. Podatek liniowy będzie opłacalny przy dochodzie ponad 4 tys. zł miesięcznie.


Nie dla wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wybór podatku w stałej wysokości 19 proc. jest korzystny. Większość firm prowadzonych przez osoby fizyczne osiąga w skali roku dochody niezbyt imponujące, a podatek, który płacą, nie przekracza pierwszego progu tabeli podatkowej. To oznacza, że tacy podatnicy, jeśli tylko zdecydują się wybrać podatek liniowy od działalności gospodarczej, paradoksalnie stracą, zamiast zyskać. I to wcale niemało.


Wynika to nie tylko z konstrukcji samego podatku liniowego, który nie pozwala zarówno na odliczanie ulg, jak i skonsumowanie kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z jego logiką, trzeba bowiem zapłacić 19 gr od każdej złotówki dochodu - zarówno tej pierwszej, jak i np. zamykającej milion. Trzeba ponadto mieć na względzie, że podatnicy decydujący się na taką formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej dobrowolnie pozbawiają się prawa do rocznego rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.


Dopiero przekroczenie granicy 46 418,40 zł (43 405 zł plus kwota wolna od podatku 3013,40 zł) rocznego dochodu - a więc średnio miesięcznie 3848,50 zł działalności gospodarczej czyni opłacalnym skorzystanie z podatku w stałej wysokości 19-proc. W przyszłym roku, gdy obowiązywać będą zwaloryzowane w górę progi skali podatkowej, granica opłacalności podatku liniowego podwyższona zostanie do prawie 4 tys. zł dochodu do opodatkowania średnio miesięcznie.


Warto też wziąć pod uwagę fakt, że gdy dodatkową ceną jest utrata prawa do rocznego rozliczenia małżeńskiego lub osoby samotnie wychowującej dziecko, kwota ta ulega podwojeniu. Dotyczy to jednak wyłącznie dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Gdy jednak w grę wchodzą inne dodatkowe dochody, te graniczne kwoty mogą kształtować się zgoła odmiennie. Dlatego każdy przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie wyboru podstawy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w każdym kolejnym roku podatkowym powinien dokonać analizy rachunkowej swojej sytuacji, uwzględniając szacowane przychody i koszty, a także okoliczność, iż dochód przed opodatkowaniem pomniejszany jest o obowiązkową składkę na ubezpieczenie społeczne.


Skala podatkowa w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PRZYKŁAD: JAK WYBRAĆ KORZYSTNE OPODATKOWANIE

Podatnik w ramach samozatrudnienia prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Oszacował, że w 2007 roku dochód do opodatkowania (przychód minus koszty uzyskania) wyniesie nie więcej niż 20 000 zł. Jeśli zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem na podstawie art. 30c, zapłaci roczny podatek w wysokości 3800 zł. Gdy pozostanie przy dotychczasowych zasadach, podatek wyniesie tylko 3227,50 zł. Natomiast w 2008 roku przy takim samym dochodzie podatek liniowy wyniósłby także 3800 zł, natomiast wyliczony według skali 3213,15 zł.


EDYTA DOBROWOLSKA

edyta.dobrowolska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK