| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.


Zmiany, jakie wprowadza ta ustawa, mają znaczenie zarówno dla procedur stosowanych przed Urzędem Patentowym RP, jak i wyznaczania treści praw wyłącznych i ich ochrony. Wśród nowych przepisów wymienić należy regulacje zasady uznawania w Polsce skutków międzynarodowej rejestracji znaków towarowych udzielanej w trybie porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków i protokołu do tego porozumienia. Wprowadzona została również możliwość dokonywania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej, a także prowadzenia korespondencji w postaci elektronicznej.


Wśród zmian, które wywołują jednak największe zainteresowanie, wskazać należy na regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, a ściślej przepis wprowadzający tzw. klauzulę napraw. Przyjęte obecnie rozwiązanie jest powszechnie przedstawiane jako przejaw liberalizacji rynku polegający na możliwości produkowania i sprzedaży części zamiennych przez niezależnych producentów. Celem tej zmiany jest wprowadzenie konstrukcji pozwalających na ograniczanie treści praw wyłącznych, które przysługują uprawnionym z rejestracji wzorów przemysłowych. Jej skutkiem powinno być natomiast, jak wynika z uzasadnienia rządowego projektu ustawy, zapobieganie zawyżaniu cen na części zamienne, które pochodzą od producentów wyłącznie uprawnionych do chronionych dotychczas wzorów przemysłowych.


Aby właściwie zrozumieć nową regulację, przypomnieć należy jednak krótko ogólne zasady obowiązujące w zakresie ochrony wzorów przemysłowych, którymi mogą być wytwory złożone i ich części składowe. Prawem z rejestracji objęty może być bowiem przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (tzw. wytwór złożony); części składowe, jeżeli po ich włączeniu do wytworu złożonego pozostają widoczne w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy; oraz część składowa, jeżeli może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Szczególną przesłanką ochrony części składowej produktu złożonego jest więc swoista wizualność.


W myśl nowego art. 1061 ust. 1 i 2 prawa własności przemysłowej - ochrona z tytułu prawa z rejestracji wzoru nie przysługuje wytworowi, który stanowi część składową wytworu złożonego, używaną do naprawy tego wytworu w taki sposób, by przywrócić mu jego wygląd początkowy. Osoby trzecie mogą korzystać z wytworu, o którym mowa w ust. 1, poprzez jego wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport lub używanie wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub poprzez składowanie takiego wytworu dla takich celów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK