| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.


USPRAWNIANIE PROCEDUR

Złagodzone zostały wymogi procedury dla zgłaszających, zwłaszcza w części dotyczącej korzystania z wcześniejszego pierwszeństwa, a także usunięcia braków w części dotyczącej zgłoszeń, które nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku i wzoru użytkowego. Wobec przystąpienia Polski do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich niezbędna stała się również potrzeba modyfikacji uregulowań przepisów dotyczących prowadzenia rejestru patentowego w części odnoszącej się do patentów europejskich.


Nowelizacja w zasadniczy sposób wpłynie więc na działalność Urzędu Patentowego związaną z udzielaniem praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej. Można również sądzić, że jej głównym zadaniem będzie usprawnienie procedur dokonywania zgłoszeń, łagodzenie wymagań formalnych i ułatwienie dostępu do informacji oraz wzmocnienie podstaw do dochodzenia roszczeń wobec naruszających prawa wyłączne.


PAWEŁ PODRECKI

adwokat w Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki, adiunkt Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz.U. nr 136, poz. 958)

 
reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »