| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw.


Jak wynika z zacytowanego przepisu, wprowadzana zmiana będzie miała duże znaczenie dla wszystkich rynków części zamiennych, w szczególności rynku motoryzacyjnego. Skutkiem nowelizacji zwiększy się zatem niewątpliwie możliwość wykorzystywania w naprawach pojazdów części zamiennych, które pochodzą bezpośrednio od producentów, którzy nie są związani z koncernami umowami licencyjnymi. Klauzula napraw dotyczy jednak nie tylko samochodów, ale wszelkiego typu urządzeń, w których stosuje się części zamienne znamienne swoją postacią. Zwrócić należy równocześnie uwagę, że możliwości produkcji części składowych dotyczy jedynie widocznych elementów, takich np. jak elementy karoserii, zderzaki, lusterka czy reflektory. Części zamienne, które nie spełniają tej cechy i są chronione jako wzory przemysłowe, nadal będą produkowane wyłącznie przez uprawnionych producentów. Można więc przewidywać, że nowa regulacja powinna wpłynąć korzystnie na zwiększenie konkurencyjności i obniżenie cen. Nie można jednak zapominać, że zwiększenie produkcji części zamiennych może wiązać się również z obniżeniem jakości towarów, ponieważ wzór przemysłowy to zewnętrzna postać wytworu. Postać wytworu lub jego części jest formą, która powstaje np. przez cechy linii, konturów lub kształtów i przedstawia w istocie wygląd produktu. Wytworem jest natomiast sam przedmiot. Wybór materiałów i technologii używanych do wykonywania samych wytworów, którymi są również części zamienne, zależy natomiast od każdego producenta. Przedsiębiorcy niedysponujący zaawansowanymi technologiami produkcji mogą więc wytwarzać części zamienne o takich samych kształtach, ale ich właściwości, w szczególności takie cechy jak trwałość, mogą różnić się od oryginalnych części zamiennych produkowanych przez producenta samochodów lub jego kooperantów.


Podsumowując tę część nowelizacji należy odnieść się do prawa Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje Dyrektywa 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów (Dz.U.UE L z 28 października 1998 r., Dz.U.UE.L.98.289.28; Dz.U.UE-sp. 13-21-120) oraz rozporządzenie Rady WE nr 6/2002 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych. Omawiana klauzulę napraw jest w chwili obecnej dopuszczalna przez przepisy europejskie. Takie rozwiązanie obowiązuje już w innych krajach członkowskich (np. Włochy, Wielkiej Brytania, Irlandia, Holandia, Belgia, Hiszpania). Nie oznacza to jednak, że w państwach członkowskich nastąpiło całkowite zbliżenie przepisów prawnych dotyczących stosowania wzorów chronionych do celów pozwalających na reperację złożonego produktu w taki sposób, by przywrócić mu oryginalny (początkowy) wygląd, w przypadku kiedy produkt zawierający lub objęty wzorem tworzy część składową złożonego produktu, którego wygląd warunkuje istnienie ochrony wzoru. W tym zakresie nadal występują różnice zasad ochrony (np. Niemcy, Francja). Nie ma również ustanowionej ochrony dla wzorów wspólnotowych, które odnoszą się do produktu lub zawierają się w produkcie stanowiącym część składową produktu złożonego, od którego wyglądu uzależniony jest wzór i który wykorzystywany jest do celów naprawy produktu złożonego, w celu przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK