| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła decyzję o zniesieniu zakazu finansowania przez spółki akcyjne własnych akcji. Jest to najdalej idąca zmiana w polskim prawie spółek dokonywana w ramach zmian związanych z nowelizacją Dyrektywy Kapitałowej.


Zarząd spółki będzie zobowiązany złożyć sprawozdanie do sądu rejestrowego i ogłosić je. Niektóre z ograniczeń nie będą stosowane do świadczeń spełnianych w ramach zwykłej działalności instytucji finansowych, jak również do świadczeń spełnianych na rzecz pracowników spółki lub spółki z nią powiązanej, których celem jest ułatwienie nabycia lub objęcia emitowanych przez spółkę akcji. W związku z wymogiem udzielenia uprzedniej zgody walnego zgromadzenia na finansowanie, konieczne stało się wyłączenie stosowania art. 17 par. 2 k.s.h., zezwalającego na następcze zatwierdzenie oświadczenia woli złożonego przez spółkę.


Konieczna stała się także zmiana art. 15 par. 2 k.s.h., polegająca na skreśleniu wymagania uzyskania zgody rady nadzorczej spółki zależnej. Zgodę powinno udzielać wyłącznie zgromadzenie wspólników (walne zgromadzenie) spółki dominującej. Obecne rozwiązanie nie zapewnia bezstronnego podejmowania decyzji w sprawach czynności kredytowych. Rada spółki zależnej pochodzi bowiem najczęściej z nominacji zarządu spółki dominującej i pozostaje pod jego bezpośrednim wpływem. Nierzadko sami zarządcy spółki dominującej zasiadają w radach spółek zależnych, sprawując w ten sposób kontrolę nad działaniami tych ostatnich. Trudno zatem oczekiwać, by rady mogły skutecznie przeciwstawiać się czynnościom niekorzystnym dla spółek zależnych, nawet jeżeli z mocy prawa są zobowiązane stać na straży interesów tych spółek, za co ponoszą odpowiedzialność cywilnoprawną i karną.


Nie wydaje się, aby ewentualne obawy dotyczące nadużyć w związku ze zniesieniem zakazu finansowania własnych akcji przez spółkę były uzasadnione. Nowela k.s.h. ustanawia bardzo rygorystyczny standard dla czynności finansowania nabycia bądź objęcia akcji emitowanych przez spółkę. Nie tylko decyzja w tym względzie znajduje się w rękach walnego zgromadzenia, ale powinna ona zostać podjęta na podstawie wszechstronnych informacji na temat wpływu czynności finansowania na interes spółki oraz ryzyka wiążącego się z czynnością. Informacja w tym względzie podlega ujawnieniu. Nakazuje się ponadto ukształtowanie czynności na warunkach rynkowych. Mając na uwadze dodatkowe zabezpieczenia, które prawo polskie przewiduje dla czynności z funkcjonariuszami spółki oraz spółki dominującej, prawo zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia zezwalającej na finansowanie, a także standardy ładu korporacyjnego, wymagane wobec spółek publicznych, bezpieczeństwo obrotu oraz interesy wierzycieli, jak i samej spółki są dobrze chronione.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK