| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy będą musiały zatrudnić zwolnionego pracownika po wyroku sądu pierwszej instancji

Firmy będą musiały zatrudnić zwolnionego pracownika po wyroku sądu pierwszej instancji

Minister sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, który ma przyspieszyć wydawanie wyroków w sądach pracy. Pracodawcy od razu wykonają wyrok sądu rejonowego, jeśli ten uzna złożone pracownikowi wypowiedzenie za bezskuteczne lub przywróci go do pracy.


Sądy pracy w pierwszej kolejności będą musiały rozpoznawać pozwy pracowników, którzy odwołają się od wypowiedzenia umowy o pracę i będą domagać się przywrócenia do pracy lub przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy albo odszkodowania za nieuzasadnione lub niezgodne z przepisami zwolnienie. Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Przewiduje on też, że wyroki sądu pierwszej instancji uznające wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne oraz wyroki przywracające pracownika do pracy będą natychmiast wykonalne. Nawet więc jeśli pracodawca będzie chciał złożyć apelację do sądu wyższej instancji w tej sprawie, po wyroku sądu rejonowego będzie musiał przywrócić podwładnego do pracy.


- Musi też mu wypłacać za ten czas wynagrodzenie, choć nie ma żadnej pewności, że odzyska je, jeśli wygra sprawę w apelacji - mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Z kolei prof. Małgorzata Gersdorf, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że przepisy nie precyzują, na jakiej podstawie pracodawca będzie mógł rozwiązać stosunek pracy z podwładnym, jeśli wygra w postępowaniu apelacyjnym.


- Nie wiadomo także, co ma zrobić pracodawca, który rozstał się z pracownikiem na przykład z powodu utraty zaufania do niego, a sąd pierwszej instancji nakazał mu przywrócić podwładnego do pracy - dodaje prorektor UW.


Jej zdaniem pracodawcy będą mieli wtedy prawo do zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy. Ponadto nadanie klauzuli wykonalności wyrokom sądu pierwszej instancji będzie wpływać na postępowania apelacyjne i w praktyce wprowadzi zasadę jednoinstancyjności postępowań w tego typu sprawach.


- Sądom apelacyjnym trudno będzie orzekać, że poprzednia instancja wydała zły wyrok i przywrócona już do pracy osoba powinna ponownie opuścić zakład pracy - mówi prof. Małgorzata Gersdorf.


Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że zmiana ta ma na celu ochronę praw pracowników. W trakcie długotrwałych procesów przed sądami pracy są oni bowiem często pozbawieni środków utrzymania, a prowadzone w tym czasie restrukturyzacje w firmach uniemożliwiają im powrót do pracy.


Argumenty ministerstwa podzielają związki zawodowe. Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ, podkreśla, że trudno wyobrazić sobie powrót niesłusznie zwolnionego pracownika do firmy po kilkuletnim procesie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK