| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat, według 0,5 proc. stawki. Należy dodać, że kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego, odlicza się od podstawy opodatkowania. Jeżeli zatem kapitał zakładowy zostaje podwyższony z kapitałów zapasowych utworzonych wcześniej wyłącznie z opodatkowanych po 1 maja 2004 r. dopłat - spółka nie poniesie ciężaru ekonomicznego związanego z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ dopłaty do kapitału nie stanowią przychodu spółki - to wydatek poniesiony w związku z ich wniesieniem w postaci zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu, co jednoznacznie wynika z treści art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.


Problem powstaje przy zamianie tytułu prawnego - np. z umowy pożyczki na dopłatę do kapitału, bowiem mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem tych samych wkładów pieniężnych na gruncie ustawy o PCC. Z ustawy o PCC wynika, że opodatkowaniu podlega samo zawarcie umowy pożyczki, a nie faktyczne przekazanie środków pieniężnych. Późniejsze przeznaczenie środków pochodzących z pożyczki na dopłatę do kapitału nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od wniesionych dopłat.


KATARZYNA RYSZARD

doradca podatkowy, aplikant radcowski w spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK