| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


Inny problem związany z otrzymanymi przez spółki dopłatami dotyczy tzw. cienkiej kapitalizacji. Powstaje bowiem pytanie, czy do wartości zadłużenia, o której mowa w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, należy wliczać wartość dopłat do kapitału wniesionych do spółki przez wspólnika w trybie art. 177-178 kodeksu spółek handlowych?


Naszym zdaniem, do wartości zadłużenia nie powinno doliczać się dopłat do kapitału wniesionych przez wspólnika do spółki w trybie art. 177-178 k.s.h. Dopłaty - bez względu na ich zwrotny czy bezzwrotny charakter - są wkładami stanowiącymi majątek spółki odnoszonymi na kapitał zapasowy, który - co do zasady - stanowi część jej kapitałów własnych i w związku z tym nie należy ich utożsamiać z długiem. W związku z tym wniesione przez udziałowców dopłaty do kapitału nie powinny być uwzględniane przy określaniu wartości zadłużenia dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji.


Z uwagi na fakt, iż według k.s.h. dopłata z tytułu uprzywilejowania akcji ma odmienny charakter od dopłat wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zwrócić uwagę na wątpliwości związane z prawidłową ich kwalifikacją na gruncie CIT (szczególnie z art. 12 ust. 4 pkt 11).


Pomimo różnic występujących na gruncie prawa handlowego pomiędzy dopłatami wnoszonymi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a dopłatami wnoszonymi do spółki akcyjnej, organy podatkowe jednakowo traktują dopłaty w obu spółkach.


PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Podatek od czynności cywilnoprawnych - dodatkowe obciążenie podatkowe po 1 maja 2004 r.

Zmiany związane z implementacją Dyrektywy Rady Nr 69/335/EWG wprowadziły opodatkowanie dopłat wnoszonych do spółek kapitałowych od 1 maja 2004 r. Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.; dalej ustawa o PCC) opodatkowaniu podlegają m.in. zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zmianę umowy spółki kapitałowej zdefiniowano jako: „wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, (...) oraz dopłaty” - bez precyzowania, jaki rodzaj dopłat objęty jest tą regulacją. Wynika zatem, że każde wniesienie dopłat zwiększających jej majątek podlega opodatkowaniu PCC.


Obowiązek podatkowy powstanie więc zarówno w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z o.o., jak i w sytuacji, gdy są one wnoszone w spółce akcyjnej przez akcjonariuszy. Natomiast w przypadku dopłat związanych z połączeniem lub podziałem spółek opodatkowaniu będą podlegać te dopłaty, które zostały wniesione przez wspólników w związku z obejmowaniem nowych udziałów.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK