| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


Inny problem związany z otrzymanymi przez spółki dopłatami dotyczy tzw. cienkiej kapitalizacji. Powstaje bowiem pytanie, czy do wartości zadłużenia, o której mowa w treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT, należy wliczać wartość dopłat do kapitału wniesionych do spółki przez wspólnika w trybie art. 177-178 kodeksu spółek handlowych?


Naszym zdaniem, do wartości zadłużenia nie powinno doliczać się dopłat do kapitału wniesionych przez wspólnika do spółki w trybie art. 177-178 k.s.h. Dopłaty - bez względu na ich zwrotny czy bezzwrotny charakter - są wkładami stanowiącymi majątek spółki odnoszonymi na kapitał zapasowy, który - co do zasady - stanowi część jej kapitałów własnych i w związku z tym nie należy ich utożsamiać z długiem. W związku z tym wniesione przez udziałowców dopłaty do kapitału nie powinny być uwzględniane przy określaniu wartości zadłużenia dla potrzeb tzw. cienkiej kapitalizacji.


Z uwagi na fakt, iż według k.s.h. dopłata z tytułu uprzywilejowania akcji ma odmienny charakter od dopłat wnoszonych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zwrócić uwagę na wątpliwości związane z prawidłową ich kwalifikacją na gruncie CIT (szczególnie z art. 12 ust. 4 pkt 11).


Pomimo różnic występujących na gruncie prawa handlowego pomiędzy dopłatami wnoszonymi do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a dopłatami wnoszonymi do spółki akcyjnej, organy podatkowe jednakowo traktują dopłaty w obu spółkach.


PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH

Podatek od czynności cywilnoprawnych - dodatkowe obciążenie podatkowe po 1 maja 2004 r.

Zmiany związane z implementacją Dyrektywy Rady Nr 69/335/EWG wprowadziły opodatkowanie dopłat wnoszonych do spółek kapitałowych od 1 maja 2004 r. Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.; dalej ustawa o PCC) opodatkowaniu podlegają m.in. zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zmianę umowy spółki kapitałowej zdefiniowano jako: „wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, (...) oraz dopłaty” - bez precyzowania, jaki rodzaj dopłat objęty jest tą regulacją. Wynika zatem, że każde wniesienie dopłat zwiększających jej majątek podlega opodatkowaniu PCC.


Obowiązek podatkowy powstanie więc zarówno w przypadku dopłat wnoszonych przez wspólników spółki z o.o., jak i w sytuacji, gdy są one wnoszone w spółce akcyjnej przez akcjonariuszy. Natomiast w przypadku dopłat związanych z połączeniem lub podziałem spółek opodatkowaniu będą podlegać te dopłaty, które zostały wniesione przez wspólników w związku z obejmowaniem nowych udziałów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Walczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »