| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zamiast zamrażać finansowe nadwyżki firmy, zainwestuj je w fundusze

Zamiast zamrażać finansowe nadwyżki firmy, zainwestuj je w fundusze

Fundusze przeznaczone dla firm mogą przynosić zyski porównywalne z oprocentowaniem lokat bankowych, a w okresie giełdowej hossy znacząco je przewyższać.


Często podkreślaną zaletą funduszy nad lokatami jest możliwość wycofania się z inwestycji bez utraty odsetek. W momencie zerwania lokaty bankowej przed terminem klient traci prawo do części lub całości odsetek, natomiast zysk funduszy inwestycyjnych nie zależy od okresu inwestycji. Klienci mogą zlecić odkupienie jednostek uczestnictwa w każdej chwili bez utraty zysku.


Przewagą lokat bankowych nad funduszami jest bez wątpienia płynność, co w przypadku firm może mieć bardzo istotne znaczenie, bo firmy z reguły inwestują swoje nadwyżki finansowe. W sytuacji kiedy przedsiębiorca likwiduje lokatę w banku, w którym prowadzi rachunek, gotówka na koncie może pojawić się natychmiast. W innym przypadku należy poczekać na przelew do innego banku, co zazwyczaj trwa dzień lub dwa. W przypadku funduszy inwestycyjnych firma najpierw musi zlecić funduszowi nabycie jednostek uczestnictwa. W statutach funduszy znajduje się zapis mówiący o tym, że oczekiwanie na wypłatę gotówki nie może być dłuższe niż siedem dni, choć niektóre fundusze oferują szybszy dostęp do gotówki.


Warto też pamiętać, że zarówno w przypadku depozytu w banku, jak i funduszu, zysk z inwestycji jest opodatkowany 19-proc. stawką.


Wybrane fundusze dla przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Fundusz i lokata - zalety i wady

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl


OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance

Małe i średnie przedsiębiorstwa to dla instytucji finansowych nowe pole konkurencji. Widać już, że o takie firmy zaczynają walczyć banki. Można się więc spodziewać, że tym tropem pójdą również towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Póki co fundusze przeżywają boom wśród inwestorów indywidualnych, ale kiedy to źródło się wyczerpie będą musiały zająć się udoskonalaniem oferty dla przedsiębiorców. Do tego dojrzeć muszą również właściciele polskich firm, bo wielu z nich nadal nie przywiązuje wagi do zarządzania płynnością firmy z użyciem instrumentów finansowych. Z drugiej strony przedsiębiorcy już teraz mają duże możliwości inwestowania w fundusze. Fundusze otwarte przyjmują wpłaty zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, i tylko część z nich ma wysoki poziom minimalnej wpłaty. Do tego niektóre TFI specjalizują się w tworzeniu zamkniętych funduszy przeznaczonych dla konkretnych firm. Można się jednak spodziewać, że kolejne lata przyniosą rozszerzenie tej oferty.

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK