REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w działalności gospodarczej rozliczyć użyczenie

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Użyczenie nieruchomości lub ruchomości przez przedsiębiorcę jest dochodem. Dochód ustala się według cen rynkowych i opodatkowuje. Wyjątek dotyczy umowy użyczenia zawartej pomiędzy członkami rodziny.


REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości co do zasady będzie stanowić u niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli użyczenie następuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem jest udostępnienie lokalu lub budynku, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Ustawodawca nie określił zasad ustalania równowartości czynszu, która stanowić będzie dochód do opodatkowania. Podatnik może ustalić ją sam lub przy pomocy opinii biegłego. Ważne jest, aby wartość ta była zbliżona do cen rynkowych. Należy pamiętać o udokumentowaniu przyjętych ustaleń na wypadek ewentualnej kontroli. W tym celu warto zaopatrzyć się np. w oferty prasowe dotyczące najmu nieruchomości z okresu objętego umową użyczenia.


Trzeba wiedzieć, że użyczenie nieruchomości jest stosunkiem prawnym, który skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u obu stron umowy. Oznacza to, że podatkowe skutki zawarcia umowy użyczenia występują nie tylko po stronie biorącego w użyczenie przedsiębiorcy, ale również osoby oddającej nieruchomość do bezpłatnego używania. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości (art. 16 ust. 1 ustawy o PIT). Wyłączenie dotyczy tutaj pracodawców użyczających należące do nich mieszkania swoim pracownikom. W tym wypadku użyczenie stanowi nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika opodatkowane zgodnie z zasadami opodatkowania przychodu ze stosunku pracy.


Użyczenie w rodzinie

REKLAMA


Użyczenie nieruchomości nie zawsze jednak powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek dotyczy przypadków użyczenia pomiędzy osobami pozostającymi ze sobą w związkach rodzinnych. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zostanie zwolniony z podatku dochodowego, w przypadku gdy zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). Wyjaśnijmy, że chodzi tu o osoby należące do rodziny. Do I grupy podatkowej ustawodawca zaliczył małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. W II grupie podatkowej znaleźli się dalsi członkowie rodziny: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Oznacza to, że użyczenie dla celów działalności gospodarczej pociąga za sobą powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia u przedsiębiorcy tylko w przypadku użyczenia od osoby obcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przychód do opodatkowania nie wystąpi także u właściciela nieruchomości, jeżeli używa jej na potrzeby własne lub członków rodziny. W takim wypadku nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki poniesione na jej utrzymanie nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (art. 16 ust. 2 ustawy o PIT). W konsekwencji użyczenie nieruchomości np. przez ojca synowi, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie wywoła żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego ani po stronie użyczającego, ani osoby biorącej w użyczenie (art. 16 ust. 2 ustawy o PIT).


Użyczenie ruchomości


Podobnie jak w przypadku nieruchomości, konsekwencją użytkowania w prowadzonej działalności gospodarczej ruchomości, np. samochodu, jest powstanie u przedsiębiorcy przychodu z tej działalności. Trzeba pamiętać, że przychód ten powstaje niezależnie od tego, czy użyczającym jest również przedsiębiorca, czy też osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Przychód ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4).


UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

Użyczenie nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u obu stron umowy. Oznacza to, że podatek musi opłacić i przedsiębiorca i osoba użyczająca.


Cena rynkowa


Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z rzeczy powinien ustalić przychód w kwocie, którą musiałby zapłacić, gdyby zdecydował się na jej wynajem na warunkach rynkowych. Przykładowo w przypadku samochodu cenę rynkową należy odnieść do cen stosowanych przy odpłatnym udostępnianiu samochodów tej samej marki, modelu, standardzie wyposażenia, oraz stopniu zużycia, z uwzględnieniem czasu trwania użyczenia i miejsca udostępnienia (konkretnej miejscowości). Warto w tym celu oprzeć się na danych pochodzących z firm zajmujących się wynajmem samochodów.


Tak samo jak w przypadku nieruchomości, użyczenie ruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu u przedsiębiorcy, jeżeli zawarł umowę z osobą zaliczoną do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl


Podstawa prawna

Art. 11 ust. 2 i ust. 2a pkt 3 i 4, 14 ust. 2 pkt 8, art. 16, art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

- Art. 710-719 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA