| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej

Przedsiębiorca, który chce uzyskać zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, musi spełniać wymogi określone w planie rozwoju strefy. Wsparcie finansowe może otrzymać tylko na oznaczone koszty nowej inwestycji, a jego udział własny musi wynieść co najmniej 25 proc.


Podstawową zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) jest zwolnienie dochodów osiągniętych na terenie strefy od podatku dochodowego (CIT lub PIT). Oprócz zwolnienia z podatku, przedsiębiorca, który chce zainwestować w strefie, może starać się o finansowe wsparcie nowych inwestycji. Przepisy określają jednak ściśle rodzaje wydatków, które mogą korzystać z takiego wsparcia ze środków publicznych. Jest to pomoc regionalna, której wartość nie może przekroczyć maksymalnie 50 proc. kwalifikowanych wydatków.


Do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy potrzebne jest zezwolenie, którego udziela minister gospodarki po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą. Jednym z kryteriów decyzji jest przydatność działalności przedsiębiorcy dla rozwoju strefy i realizacji celu określonego w planie strefy. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie wskazują rozporządzenia Rady Ministrów, ustanawiające poszczególne strefy.


Zezwolenie na prowadzenie działalności określa przedmiot działalności gospodarczej oraz jej warunki, w szczególności:

- zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników;

- dokonania przez przedsiębiorcę inwestycji na terenie strefy o wartości przewyższającej określoną kwotę.


O wyborze przedsiębiorców, którzy uzyskują zezwolenie, decyduje przetarg lub rokowania, które wyłaniają przedsięwzięcia w największym stopniu przydatne dla celów strefy. Zezwolenie wygasa z upływem okresu, na jaki została ustanowiona strefa. Minister może też cofnąć zezwolenie lub ograniczyć zakres lub przedmiot działalności, jeżeli przedsiębiorca zaprzestał na terenie strefy prowadzenia działalności gospodarczej, rażąco uchybił warunkom określonym w zezwoleniu, lub nie usunął uchybień stwierdzonych w toku kontroli.


Warunkiem udzielenia pomocy regionalnej na obszarze strefy jest zobowiązanie się przedsiębiorcy do:

- pokrycia co najmniej 25 proc. kosztów inwestycji ze środków własnych.

- utrzymania inwestycji w danym podregionie co najmniej przez pięć lat od dnia zakończenia jej realizacji w przypadku pomocy na wspieranie nowych inwestycji lub

- utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy przez co najmniej pięć lat od dnia ich utworzenia w przypadku pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy w związku z inwestycją.


Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie wsparcia finansowego nowej inwestycji składa wniosek do ministra gospodarki.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK