| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Szybka amortyzacja pozwala inwestować

Szybka amortyzacja pozwala inwestować

Rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy mogą wliczyć w koszty inwestycje do 199 tys. zł. Dzięki takim wydatkom można nawet w ogóle nie płacić podatku.


Chodzi tu więc o składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Także o podlegające również amortyzacji, niezależnie od przewidywanego okresu używania: przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, a także składniki majątku nie stanowiące własności lub współwłasności podatnika, pozyskane na podstawie umowy leasingu.


JAK TO ZROBIĆ...

oszczędzamy na podatku dzięki szybkiej amortyzacji

PROBLEM: Chcemy rozwinąć firmę, ale uniemożliwiają nam to wysokie obciążenia fiskalne. Ponieważ nie możemy w 2007 r. skorzystać z podatku w stałej wysokości 19 proc., bo wykonujemy zlecenia także na rzecz byłego pracodawcy, musimy od uzyskiwanego dochodu płacić nawet 40 proc. podatku - według najwyższej skali tabeli podatkowej.

ROZWIĄZANIE:: Inwestujemy w firmę kupując maszyny i urządzenia. Dzięki temu zwiększamy produkcję, a dzięki bezpośredniemu obciążeniu kosztami zmniejszamy podstawę opodatkowania. Na inwestycję możemy zaciągnąć kredyt, a zaoszczędzone na podatku kwoty przeznaczymy do sfinansowanie dodatkowego zatrudnienia. Podobny efekt uzyskamy, gdy rozpoczniemy działalność bez większych zasobów finansowych. Załóżmy, że przedsiębiorca rozpocznie działalność gospodarczą od 1 września 2007 r. Działalność ma polegać na przewozie towarów samochodem dostawczym. By móc rozpocząć działalność, podatnik musi nabyć taki samochód. Potrzebuje na inwestycję 85 tys. zł. Ponieważ dysponuje oszczędnościami w wysokości 15 tys. zł, na resztę zaciągnie kredyt. Podatnik ma prawo do ekspresowej amortyzacji. Dlatego zaraz po kupnie samochodu wpisze go do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na 85 tys. zł, a następnie kwotę taką zapisze po stronie kosztowej w księdze przychodów. W konsekwencji nie będzie musiał płacić podatku aż do momentu, w którym uzyskiwane na bieżąco przychody, pomniejszone o inne koszty działalności (w tym odsetki od kredytu zaciągniętego na kupno tego samochodu) nie przekroczą 85 tys. zł


EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK