REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Placówki handlowe zamknięte w święta

Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wejście w życie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzającej zakaz pracy w placówkach handlowych w święta, spowoduje, że nie będzie wiadomo, które obiekty handlowe będą otwarte w 12 dni świątecznych w roku. W prawie nie ma bowiem przepisu, który definiuje, czym jest placówka handlowa.


ZMIANA PRAWA

REKLAMA

 


Jeśli prezydent podpisze nowelizację kodeksu pracy, wejdzie w życie zakaz pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Nowe przepisy nie precyzują jednak, jakich obiektów handlowych zakaz ten będzie dotyczył.

 


Zgodnie z nowelizacją, praca w święta w placówkach handlowych będzie niedozwolona, a w niedziele - tylko jeśli służy zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności lub ze względu na ich społeczną użyteczność. I tu pojawia się problem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- W polskim prawie nie ma definicji placówki handlowej - mówi Jadwiga Gunerka z departamentu prawnego Państwowej Inspekcji Handlowej.


Nie wiadomo więc, w których obiektach handlowych dozwolona będzie praca w święta, a w których nie.


- Wszystko wskazuje, że to sądy będą musiały wypracować taką definicję - mówi posłanka Ewa Wolak, członek sejmowej Komisji Pracy.


Do tego czasu niejasne przepisy otworzą pracodawcom drogę do omijania dopiero co uchwalonego zakazu. Będą musieli tylko udowodnić np., że ich placówka ma charakter usługowy, a nie handlowy. Brak definicji placówki handlowej w praktyce może powodować także inne kłopoty ze stosowaniem nowych przepisów. Nie wiadomo np., czy w święta będą mogły pracować apteki i stacje benzynowe.


Zamknięte stacje

REKLAMA


Zdaniem Haliny Olendzkiej, wiceministra pracy i polityki społecznej, kodeks pracy rzeczywiście nie zawiera definicji placówek handlowych, dlatego przy określaniu, które obiekty są takimi placówkami, trzeba korzystać z przepisów posiłkowych, dotyczących klasyfikacji działalności. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, handlem jest jednak m.in. sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz paliw płynnych.


- Jeśli w ustalaniu definicji placówki handlowej weźmiemy pod uwagę tylko PKD, to pracownicy aptek i stacji benzynowych nie powinni pracować w święta - mówi Agnieszka Jesiotr, radca prawny i partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA


Zamknięcia aptek i stacji benzynowych nie obawia się Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca nowelizacji kodeksu pracy. W trakcie sejmowej debaty nad projektem noweli zapewniał on, że obiekty te nie są placówkami handlowymi, gdyż ustawa Prawo farmaceutyczne określa apteki mianem placówek ochrony zdrowia publicznego, a Państwowa Inspekcja Pracy traktuje stacje benzynowe jako placówki usługowe, a nie handlowe.


Warto jednak wspomnieć, że poza swoją podstawową działalnością (tj. sprzedażą odpowiednio leków i paliw), apteki i stacje benzynowe mogą prowadzić także sprzedaż innych towarów (np. kosmetyków czy artykułów spożywczych). Zatem nawet, jeśli przy interpretacji przepisów pominie się PKD, to i tak nie będzie jasne, czy apteki lub stacje benzynowe mają charakter placówek handlowych czy nie. Wszystko wskazuje na to, że zdecydują o tym sądy. A tym bardzo trudno będzie orzec, że placówką handlową nie jest obiekt, w którym na podstawie umowy kupna-sprzedaży dochodzi do wymiany handlowej między właścicielem a klientem. I to bez względu na to, czy chodzi o sprzedaż leków, kosmetyków, paliw czy spryskiwaczy do szyb.


Trudna wykładnia


Zdaniem prawników apteki i stacje benzynowe mogłyby swobodnie funkcjonować w święta, jeśli przyjmie się, że art. 15110 kodeksu pracy ma charakter szczególny wobec nowego art. 1519a, który wprowadzi zakaz pracy w handlu w święta.

- Za takim rozumieniem przepisów przemawia ich systematyka - uważa Agnieszka Jesiotr.


Nowy art. 1519a zakazuje bowiem pracy w handlu w święta oraz określa sytuacje, kiedy praca w obiektach handlowych jest dozwolona w niedziele. Natomiast art. 15110 wskazuje wyjątki, których zakaz pracy w niedziele i święta nie obejmuje.


Przedstawiona wykładnia przepisów umożliwiłaby działalność aptek i stacji benzynowych w święta, gdyż zgodnie z pkt 9 drugiego z wymienionych przepisów, praca w takie dni jest możliwa przy wykonywaniu zadań koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.


Fikcyjny zakaz


Jeśli jednak sądy przyjmą taką interpretację zmian w kodeksie pracy, całkowity zakaz pracy w handlu może okazać się fikcją. Zgodnie bowiem z art. 15110 praca w niedziele i święta, w drodze wyjątku, jest dozwolona np. w zakładach pracy, w których stosowany jest system pracy zmianowej lub weekendowej.


- W przeciwnym razie powstałoby bowiem pytanie, dlaczego praca zmianowa ogólnie jest usprawiedliwieniem pracy w święta, a w handlu już nie - mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.


Przedstawiona wykładnia ułatwiłaby zwłaszcza omijanie zakazu pracy w święta przez hiper- i supermarkety, które w zdecydowanej większości już dziś stosują system pracy zmianowej.


SŁOWNIK GP

Placówka handlowa - każde miejsce, w którym dokonuje się wymiany dóbr i usług na pieniądze, realizowanej przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku

Społeczna użyteczność pracy w handlu - to część obowiązków pracowników zatrudnionych w handlu, których niewykonywanie może przynieść szkody dla społeczeństwa lub jego części

Codzienne potrzeby ludności związane z handlem - wszystkie potrzeby materialne człowieka, które musi zaspokoić każdego dnia lub w nagłych przypadkach (np. zakup artykułów spożywczych, lekarstw).


Zakaz pracy w święta może być fikcją

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA