| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

Ustawodawca w kodeksie cywilnym uregulował także instytucję zastawu na prawach, do którego mają zastosowanie przepisy dotyczące zastawu na rzeczach ruchomych. Przedmiotem zastawu mogą być prawa, jeżeli są zbywalne, np. wierzytelności, akcje udziały. Do ustanowienia zastawu na prawie stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu tego prawa. Umowa o ustanowienie zastawu powinna być zawarta na piśmie z datą pewną (poświadczoną w dokumencie urzędowym, dokonanie wzmianki na dokumencie przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza), chociażby umowa o przeniesienie prawa nie wymagała takiej formy.
ZAPAMIĘTAJ
Jeżeli ustanowienie zastawu na wierzytelności nie następuje przez wydanie dokumentu ani przez indos, do ustanowienia zastawu potrzebne jest pisemne zawiadomienie dłużnika wierzytelności przez zastawcę.
Zastaw rejestrowy
Ustawą z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. nr 149, poz. 703 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 183, poz. 1538) wprowadzono kolejny typ zabezpieczenia, tj. zastaw rejestrowy. O atrakcyjności zastawu rejestrowego stanowi fakt, iż przedmiot zastawu może być pozostawiony w posiadaniu zastawcy lub osoby trzeciej wskazanej w umowie o ustanowienie zastawu rejestrowego, jeżeli wyraziła ona na to zgodę. Umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) - umowa zastawnicza - jest niezbędna do ustanowienia tego zabezpieczenia i powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. Ponadto konieczny jest wpis do rejestru zastawów (wniosek o dokonanie wpisu zastawu rejestrowego powinien być złożony przez zastawnika lub zastawcę w terminie miesiąca od daty zawarcia umowy zastawniczej pod rygorem odrzucenia wniosku).
Umowa zastawnicza powinna określać co najmniej:
•  datę zawarcia umowy,
•  imię i nazwisko (nazwę) oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą,
•  przedmiot zastawu w sposób odpowiadający jego właściwościom,
•  wierzytelność zabezpieczoną zastawem - przez oznaczenie jej wysokości oraz stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika, lub najwyższą sumę zabezpieczenia, jeżeli zabezpieczana jest wierzytelność przyszła lub warunkowa o wysokości nieustalonej w chwili zawarcia umowy zastawniczej.
Warto zauważyć, że zastaw rejestrowy obejmuje przysługujące zastawcy roszczenia o odszkodowanie z tytułu utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub obniżenia wartości przedmiotu zastawu rejestrowego, chyba że umowa zastawnicza stanowi inaczej.

Autorzy:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK