| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

 
Jeśli właściciel rzeczy - dłużnik - nie wywiąże się ze zobowiązania, to nie ziści się warunek pozwalający na zwrotne przeniesienie własności rzeczy. W tym momencie powinno nastąpić przekazanie posiadania rzeczy wierzycielowi.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zastaw
W celu zabezpieczenia wierzytelności (także przyszłej lub warunkowej) można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, wyjąwszy tych, którym z mocy ustawy przysługuje pierwszeństwo szczególne.
Do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa między właścicielem rzeczy a wierzycielem oraz - co do zasady - wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły, co przesądza o fakcie, że zastaw jest instytucją chętnie wykorzystywaną przez wierzycieli, ponieważ mają oni kontrolę nad przedmiotem zastawu. Natomiast jeśli rzecz znajduje się w dzierżeniu wierzyciela przed podpisaniem umowy, do ustanowienia zastawu wystarcza sama umowa. Dłużnikowi (zastawcy) przysługuje prawo sprzedaży przedmiotu zastawu, pomimo to, że przedmiot ten znajduje się w posiadaniu wierzyciela (zastawnika). Co więcej, prawa tego nie można wyłączyć nawet poprzez dokonanie takiego zastrzeżenia w umowie pomiędzy stronami.
Zastaw należy do ograniczonych praw rzeczowych uregulowanych w kodeksie cywilnym, w którym zawarto szczegółowe zasady odnoszące się do tego prawa. I tak, jeśli w chwili ustanowienia zastawu rzecz jest już obciążona innym prawem rzeczowym, zastaw powstały później ma pierwszeństwo przed prawem powstałym wcześniej, chyba że zastawnik działał w złej wierze. Ważnym aspektem zastawu jest tryb zaspokojenia, które dokonuje się według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym.
Istotne jest także, że przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej zastawem nie narusza uprawnienia zastawnika do uzyskania zaspokojenia z rzeczy obciążonej (jednak przepisu tego nie stosuje się do roszczenia o odsetki lub inne świadczenia uboczne). W związku z tym, że przedmiot zastawu jest w posiadaniu zastawnika, ustawodawca nałożył na niego szereg obowiązków, między innymi zobowiązany jest: czuwać nad jej zachowaniem stosownie do przepisów o przechowaniu za wynagrodzeniem, po wygaśnięciu zastawu powinien zwrócić rzecz zastawcy, jeżeli rzecz obciążona zastawem przynosi pożytki, zastawnik powinien - w braku odmiennej umowy - pobierać je i zaliczać na poczet wierzytelności i związanych z nią roszczeń, zaś po wygaśnięciu zastawu obowiązany jest złożyć zastawcy rachunek.
reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Zdjęcia


HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK