| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

 
Jeśli właściciel rzeczy - dłużnik - nie wywiąże się ze zobowiązania, to nie ziści się warunek pozwalający na zwrotne przeniesienie własności rzeczy. W tym momencie powinno nastąpić przekazanie posiadania rzeczy wierzycielowi.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zastaw
W celu zabezpieczenia wierzytelności (także przyszłej lub warunkowej) można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, wyjąwszy tych, którym z mocy ustawy przysługuje pierwszeństwo szczególne.
Do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa między właścicielem rzeczy a wierzycielem oraz - co do zasady - wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły, co przesądza o fakcie, że zastaw jest instytucją chętnie wykorzystywaną przez wierzycieli, ponieważ mają oni kontrolę nad przedmiotem zastawu. Natomiast jeśli rzecz znajduje się w dzierżeniu wierzyciela przed podpisaniem umowy, do ustanowienia zastawu wystarcza sama umowa. Dłużnikowi (zastawcy) przysługuje prawo sprzedaży przedmiotu zastawu, pomimo to, że przedmiot ten znajduje się w posiadaniu wierzyciela (zastawnika). Co więcej, prawa tego nie można wyłączyć nawet poprzez dokonanie takiego zastrzeżenia w umowie pomiędzy stronami.
Zastaw należy do ograniczonych praw rzeczowych uregulowanych w kodeksie cywilnym, w którym zawarto szczegółowe zasady odnoszące się do tego prawa. I tak, jeśli w chwili ustanowienia zastawu rzecz jest już obciążona innym prawem rzeczowym, zastaw powstały później ma pierwszeństwo przed prawem powstałym wcześniej, chyba że zastawnik działał w złej wierze. Ważnym aspektem zastawu jest tryb zaspokojenia, które dokonuje się według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym.
Istotne jest także, że przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej zastawem nie narusza uprawnienia zastawnika do uzyskania zaspokojenia z rzeczy obciążonej (jednak przepisu tego nie stosuje się do roszczenia o odsetki lub inne świadczenia uboczne). W związku z tym, że przedmiot zastawu jest w posiadaniu zastawnika, ustawodawca nałożył na niego szereg obowiązków, między innymi zobowiązany jest: czuwać nad jej zachowaniem stosownie do przepisów o przechowaniu za wynagrodzeniem, po wygaśnięciu zastawu powinien zwrócić rzecz zastawcy, jeżeli rzecz obciążona zastawem przynosi pożytki, zastawnik powinien - w braku odmiennej umowy - pobierać je i zaliczać na poczet wierzytelności i związanych z nią roszczeń, zaś po wygaśnięciu zastawu obowiązany jest złożyć zastawcy rachunek.

Czytaj także

Autorzy:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK