| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

ZAPAMIĘTAJ
Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej. Przepisu tego nie stosuje się do roszczenia o odsetki.
PRZYKŁAD
Spółka ZETPOL S.A. kupuje od Spółki TORIMET S.A. materiały instalacyjne. 9 stycznia 2007 r. zaciągnęła zobowiązanie w wysokości 240 000 zł. Tego samego dnia spółka złożyła zamówienie na kolejne dostawy towaru w marcu i kwietniu 2007 r., podając orientacyjnie ich wielkość. Zabezpieczeniem transakcji jest hipoteka umowna na nieruchomości dłużnika, której wartość oszacowano na kwotę 800 000 zł. W umowie strony jako kwotę wierzytelności obecnej i przyszłej (z tytułu dostaw w marcu i kwietniu) wskazały 720 000 zł.
 
Hipoteka przymusowa to kolejny rodzaj hipoteki, którą może uzyskać wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym. Ponadto hipotekę przymusową można uzyskać także na podstawie tymczasowego zarządzenia sądu, postanowienia prokuratora, na mocy przepisów szczególnych na podstawie decyzji, chociażby decyzja nie była ostateczna, albo zarządzenia zabezpieczenia dokonanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zgodnie z prawem
art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece
1. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).
2. Część ułamkowa nieruchomości może być obciążona hipoteką, jeżeli stanowi udział współwłaściciela.
2a. (uchylony).
3. Przedmiotem hipoteki może być także użytkowanie wieczyste. W tym wypadku hipoteka obejmuje również budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, stanowiące własność wieczystego użytkownika.
4. Przedmiotem hipoteki mogą być także:
1) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
4) wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
5. Do hipotek określonych w ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio przepisy o hipotece na nieruchomości.

Postanowienia umowne w służbie wierzyciela
 
Przed niekorzystnymi następstwami ewentualnego działania bądź zaniechania naszego kontrahenta możemy zabezpieczyć się także w zawieranej z nim umowie poprzez wprowadzenie do niej odpowiednich klauzul. Są one pomocne w uzyskaniu dodatkowych świadczeń obok należności głównej bądź w uzyskaniu zaspokojenia od podmiotu trzeciego.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK