| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Jak zabezpieczyć wykonanie umowy

Zawierając umowę – w szczególności z nieznanym nam podmiotem – warto poświęcić trochę czasu i środków, aby zabezpieczyć transakcję. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie będzie chciał bądź nie będzie mógł wywiązać się ze zobowiązania, pozostanie nam alternatywna możliwość zaspokojenia roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia.

•  od wniosku o wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów - 200 zł,
•  od wniosku o zmianę wpisu w rejestrze zastawów - 100 zł,
•  od wniosku o wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawów - 50 zł.
Opłatę należy wnieść na rachunek bieżący dochodów sądu lub do kasy sądu, do którego składany jest wniosek. Należy zwrócić uwagę, że wniosek nieopłacony prawidłowo podlega zwróceniu.
Hipoteka
Hipoteka - uregulowana w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 172, poz. 1804) jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia rzeczowego. Jej istota polega na tym, że w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przedmiotem hipoteki może być także użytkowanie wieczyste (w tym wypadku hipoteka obejmuje również budynki i urządzenia na użytkowanym terenie, stanowiące własność wieczystego użytkownika). Przedmiotem hipoteki mogą być także:
•  własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
•  spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
•  prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
•  wierzytelność zabezpieczona hipoteką.
Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 21, poz. 123), od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego pobiera się opłatę stałą w kwocie 200 zł. Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Zabezpiecza także roszczenia o odsetki nieprzedawnione oraz o przyznane koszty postępowania. Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego z nieruchomości następuje według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym, chyba że z nieruchomości dłużnika jest prowadzona egzekucja przez administracyjny organ egzekucyjny.
Hipoteka zwykła (umowna) jest najczęściej spotykanym rodzajem hipoteki. Niezbędny do jej ustanowienia jest zgodny wniosek stron (oświadczenie dłużnika powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego) oraz wpis w księdze wieczystej. Natomiast hipoteka kaucyjna zabezpiecza wierzytelności o wysokości nieustalonej do oznaczonej sumy najwyższej (w jej ramach mogą być również zabezpieczone odsetki oraz koszty postępowania). Hipoteka kaucyjna może w szczególności zabezpieczać istniejące lub mogące powstać wierzytelności z określonego stosunku prawnego albo roszczenia związane z wierzytelnością hipoteczną, lecz nieobjęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK