REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Karnet ATA na targi i wystawy

Przedsiębiorcy pragnący zaprezentować swoje wyroby poprzez uczestnictwo w targach i wystawach poza granicami Unii Europejskiej mogą skorzystać z ułatwień celnych stosując odprawę celną czasową na podstawie karnetu ATA.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia mimo braku podstawy prawnej do takiego zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

40 tys. zł na założenie firmy

Pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest coraz mniej, ale w 13 województwach ciągle można się o nie starać. Na chętnych na 40 tys. zł czeka kilkadziesiąt projektów w całej Polsce.

Umowa o pracę - postanowienia fakultatywne

Przepisy prawa pracy określają pewne niezbędne elementy umowy o pracę. Strony mogą jednak w umowie zamieścić wiele dodatkowych postanowień. Należy jednak pamiętać, że późniejsza rezygnacja z nich będzie wymagała zmiany umowy o pracę.

REKLAMA

Sprzedaż firmy a zaległości podatkowe

Nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł o nich wiedzieć.

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę

Pracodawcy nierzadko stają przed koniecznością zmiany pracownikowi warunków pracy. Prawo pracy przewiduje kilka sposobów, aby powierzyć pracownikowi inną pracę niż ta określona w łączącej strony umowie o pracę.

Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe w wycenie rezerw na świadczenia pracownicze

Na chwilę obecną w praktyce najczęściej spotykanymi długoterminowymi świadczeniami pracowniczymi są nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne. Najwięcej problemów rodzi kwestia samego oszacowania kosztów wynikających z realizacji przez firmę określonych programów wyżej wymienionych świadczeń.

Najczęstsze błędy płatników - porządki na koncie ZUS

Każdego roku płatnik składa do ZUS wiele różnych dokumentów. Całość dokumentacji układa się w logiczny, choć może zbyt rozbudowany i niepozbawiony pułapek system. W tej ilości dat, sum, identyfikatorów, kodów nietrudno jednak o pomyłkę.

REKLAMA

Odsetki w obrocie handlowym

Każdy przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, spotkał się z opóźnieniami w zapłacie. Niezależnie od przyczyny opóźnienia powoduje ono obowiązek zapłaty odsetek.

Telepraca - nietypowe uzgodnienia z pracodawcą

Telepracownik oprócz postanowień związanych z zawarciem zwykłej umowy o pracę musi również uzgodnić z pracodawcą inne warunki pracy charakterystyczne dla telepracy, np. zasady korzystania ze sprzętu komputerowego.

Jak się przygotować do zmian stawek VAT w kasach fiskalnych

Z początkiem 2011 r. zaczną obowiązywać nowe stawki VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie będą potrafili wprowadzić do urządzeń fiskalnych stawek obowiązujących od nowego roku, nie będą mogli sprzedawać towarów lub świadczyć usług od 1 stycznia 2011 r.

Ile kosztuje wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Firma a znak towarowy

Firma określa przedsiębiorcę w obrocie prawnym. Znak towarowy natomiast służy do odróżniania towarów pochodzących z określonego przedsiębiorstwa.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Na wniosek płatnika składek ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Zaświadczenie to stwierdza, że płatnik składek nie posiada zadłużenia w ZUS na dzień jego wydania. Nie obejmuje więc okresu następującego po tym dniu.

Jak przygotować firmę na zmiany VAT w 2011 r.

2011 r. przyniesie podatnikom VAT liczne zmiany. Najważniejsze z nich, a na pewno najbardziej uciążliwe, to zmiany stawek VAT. Obecnie obowiązujące stawki 7% i 22% zostaną podwyższone do 8% i 23%.

Błędy pracodawców w przyznawaniu świadczeń z ZFŚS

Pracodawcy muszą w regulaminie zfśs jasno określić kryteria przydzielania środków z funduszu, sposób dokumentowania wysokości zarobków współmałżonka na potrzeby funduszu socjalnego oraz cele, na które można te środki przeznaczać.

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad

Zaliczka miesięczna z działalności gospodarczej za listopad powinna być wpłacona w podwójnej wysokości. W interesie przedsiębiorców leży więc, żeby była ona jak najmniejsza. W artykule przedstawiamy sposoby, które bez dodatkowych obciążeń prowadzą do zmniejszenia tej zaliczki.

Ochrona informacji o wysokości wynagrodzenia

Zachowanie w tajemnicy wysokości zarobków poszczególnych pracowników to przede wszystkim obowiązek pracodawcy. W pewnych sytuacjach obowiązek ten można rozszerzyć także na pracowników.

Koszt krótkoterminowych źródeł finansowania

Skala potrzeb na finansowanie bieżących potrzeb firmy jest tak duża, że własne środki z reguły nie wystarczają. Korzystanie z długu nie świadczy jednak o tym, że firma jest źle zarządzana.

Zmiana miejsca wykonywania pracy

Często przedsiębiorstwa oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych – oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego.

Zwolnienia z VAT nieuzależnione od PKWiU

Od 1 stycznia 2011 r. podatnicy, aby ustalić właściwą stawkę VAT dla towarów i usług, będą stosować PKWiU z 2008 r., zamiast dotychczasowej z 1997 r. Natomiast klasyfikacje statystyczne w ogóle nie będą decydować przy określaniu zakresu zwolnień z VAT dla usług.

Zakaz palenia w zakładach pracy

Od 15 listopada palenie wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy będzie zabronione. Konsekwentnie pracodawcy nie będą mieli już obowiązku zapewnienia pracownikom palarni.

Kontrola w firmie

Przedsiębiorcy mogą spodziewać się m.in. kontroli podatkowej, ubezpieczeniowej, sanitarnej. Aby ustrzec się szkody wynikającej z przeprowadzania czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, należy skorzystać ze sprzeciwu albo dochodzić odszkodowania.

Dodatki do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie – mogą być określone w przepisach wewnętrznych.

Szanse i zagrożenia zewnętrznej obsługi firm

Wyprowadzanie różnych aktywności na zewnątrz firm ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Polska stała się jednym z krajów dostarczających usługi outsourcingowe na skalę międzynarodową.

Utrata zaufania przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownikowi zwalnianemu z pracy za wypowiedzeniem należy udowodnić zawinione naruszenie obowiązków. Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Sądowy nakaz zapłaty

Dochodzenie należności od nierzetelnych kontrahentów jest z reguły związane z wysokimi kosztami i długotrwałym postępowaniem sądowym. Możliwość zminimalizowania kosztów tego postępowania oraz skrócenia procedury daje przygotowanie dokumentów będących podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym.

Ekwiwalent za pranie odzieży

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić – może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Musi wówczas wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

2011 rok w podatkach

Zapowiadana podwyżka o 1 pkt proc. VAT to nie wszystkie zmiany w podatkach, które czkają przedsiębiorców w nowym roku.

Jak wybrać odpowiedni dla zakładu pracy okres rozliczeniowy

Dłuższy okres rozliczeniowy umożliwia pracodawcy rekompensatę godzin nadliczbowych czasem wolnym. W konsekwencji może on zaoszczędzić na dodatkach do wynagrodzenia, które musiałby wypłacić pracownikom w przypadkach pracy w nadgodzinach.

Warunki formalne wznowienia działalności gospodarczej

20 września 2008 r. weszły w życie przepisy umożliwiające zawieszenie działalności gospodarczej na maksymalnie 24 miesiące. Niedawno upłynął ten okres. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z możliwości zawieszenia działalności zaraz po wejściu w życie nowych przepisów, muszą więc teraz podjąć decyzję, czy wznowić zawieszoną działalność, czy też ją zlikwidować.

Dyskryminacja w rekrutacji

Zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający procesy rekrutacyjne powinni szczególnie uważać na naruszenie zasady równych szans w zatrudnieniu.

Karnet ATA paszportem dla towarów

Wejście Polski do Unii Europejskiej znacznie ułatwiło polskim przedsiębiorcom obrót  towarami na obszarze Wspólnoty. Jednakże w przypadku eksportu towarów do krajów spoza UE nadal funkcjonują skomplikowane procedury celne. Doskonałym narzędziem ułatwiającym czasowy wywóz towarów, eliminującym zawiłą procedurę celną, jest karnet ATA.

Ratunek dla płatnika - pliki z bazy ZUS

Zagubione lub zniszczone dokumenty ubezpieczeniowe to dla przedsiębiorcy problem. W ich odtworzeniu pomoże ZUS – przygotuje kopie ze swojej bazy. Dokumenty w postaci plików KEDU importuje się następnie do programu Płatnik.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian w ustawie o VAT. Do najważniejszych należy podwyżka stawek VAT z 7% na 8% oraz z 22% na 23%.

Specyfika umowy na okres próbny

Pracodawca ma prawną możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności każdego nowo zatrudnianego pracownika. W tym celu może zawrzeć z nim umowę na okres próbny.

Rozliczenie samochodu służbowego wykorzystywanego do celów prywatnych

Korzystanie ze służbowego auta zazwyczaj wynika z charakteru wykonywanej pracy. Często jednak zdarza się, że samochód firmowy używany jest do celów nie tylko służbowych, ale także prywatnych. Taka sytuacja rodzi konsekwencje po stronie zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie ochrony danych osobowych pracownika

Tylko przestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych zabezpiecza pracodawcę przed roszczeniami pracowników z tytułu naruszenia ich danych.

Kredyt technologiczny alternatywą dla małych firm

Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w innowacyjne technologie mogą ubiegać się o kredyt technologiczny, wymagający od nich wprowadzenia mniej zaawansowanych rozwiązań w porównaniu do projektów dofinansowanych w ramach Działania 4.1 oraz 4.4  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jak ustalać wynagrodzenie pracownikom

Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę.

Pożyczki dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Mali przedsiębiorcy dotknięci w bieżącym roku powodzią mogą skorzystać z pożyczki ze specjalnego funduszu pożyczkowego. Maksymalna kwota pożyczki na pokrycie strat spowodowanych powodzią może wynieść 50 000 zł. Pożyczka podlega umorzeniu – po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Nieterminowa wypłata wynagrodzenia - uprawnienia inspektorów pracy

Uprawnienia inspektorów pracy pozwalają tak oddziaływać na nieuczciwych pracodawców i reprezentujące ich osoby, aby – z jednej strony – umożliwić szybkie uzyskanie należnych pracownikom środków pieniężnych, z drugiej zaś – relatywnie dotkliwie karać osoby odpowiedzialne za naruszenie ich praw.

Jak zalegalizować tłumaczenie przysięgłe dokumentów handlowych i eksportowych

Przy współpracy przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami i realizacji eksportu bardzo częstą praktyką jest wymóg tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego dokumentów handlowych i eksportowych na język importera.

Ocena okresowa pracownika - zalety i wady

Oceny pracownicze są obecnie w zakładach pracy standardem. Zdarzają się sytuacje, że źle przeprowadzona ocena przynosi szkodę zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Nowe obowiązki dokumentacyjne dla sprzedawców olejów opałowych

Od 1 września na sprzedawców olejów opałowych zostały nałożone nowe obowiązki dokumentacyjne. Wprowadzono również uproszczenia w postaci zbiorczych oświadczeń, które mogą składać niektórzy nabywcy.

Ulga w oskładkowaniu działalności gospodarczej

Prawo do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Ukrywasz dochody przed Fiskusem? To się nie opłaca

Każdy podatnik, podlegający polskiemu systemowi podatkowemu, którego dochody nie zawsze są udokumentowane i zadeklarowane w corocznych rozliczeniach z fiskusem musi liczyć się z możliwością kontroli ze strony organów podatkowych.

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Na czas przygotowań do egzaminów pracownik może uzyskać różne świadczenia ze strony pracodawcy, m.in. urlop szkoleniowy lub urlop bezpłatny. Urlop szkoleniowy jest udzielany np. w celu przygotowania pracy dyplomowej.

Faktury w formacie PDF

Faktury VAT dokumentują transakcje opodatkowane VAT i stanowią jeden z warunków odliczenia podatku naliczonego. Postęp techniczny i technologiczny wprowadził do obrotu gospodarczego ich elektroniczną wersję.

Jak szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Zapewne jak każdy przedsiębiorca zastanawiasz się, jak zminimalizować ryzyko związane z działalnością Twojej firmy. Sytuacja gospodarcza nie daje na razie pewności stabilnego rozwoju, a instytucje finansowe nie nabrały jeszcze na tyle zaufania do przedsiębiorców, aby przywrócić akcję kredytową zaspokajającą potrzeby rynku. W takich warunkach trzeba szczególnie dbać  o kondycję finansową swojej firmy.

REKLAMA