| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa.

Termin

Zarówno sprzeciw jak i zarzuty od nakazu zapłaty wnosi się w terminie 14 dni od daty ich doręczenia. Jest to tzw. termin zawity, co oznacza że pismo wniesione po jego upływie co do zasady będzie odrzucone. Jeśli opóźnienie nie jest zawinione przez pozwanego (np. z uwagi na siłę wyższą)- można wnieść o przywrócenie terminu, jednocześnie składając sprzeciw lub zarzuty.

Zobacz: Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Treść

W treści odwołania od nakazu zapłaty, powinniśmy (niezależnie od jego rodzaju) wskazać wszystko to, z czym w nakazie się nie zgadzamy (np. powołując się na przedawnienie roszczenia, uiszczenie płatności czy zarzut potrącenia). Co ważne, tryb upominawczy i nakazowy może łączyć się z innymi postępowania odrębnymi (np. w sprawach gospodarczych i uproszczonym)- gdzie obowiązują zasady prekluzji dowodowej. Z uwagi na nią, w pierwszym piśmie w sprawie (w tym przypadku w sprzeciwie/zarzutach) pozwany powinien przedstawić wszelkie wnioski o wnioski dowodowe, pod rygorem utraty możliwości powołania się na nie w dalszym toku postępowania.

W sprzeciwie/zarzutach należy pamiętać o podaniu sygnatury sprawy. W postępowaniu uproszczonym (można je poznać, po tym że pozew jest napisany na formularzu) dodatkowym obowiązkiem jest sporządzenie odwołania na urzędowym formularzu.

Polecamy: Czym jest prekluzja dowodowa?

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 11.09.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.
Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK