| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Postępowanie upominawcze przypomina nieco postępowanie nakazowe. Wydanie nakazu zapłaty również odbywa się na posiedzeniu niejawnym, natomiast pozwany o założeniu mu sprawy w sądzie dowiaduje się z chwilą doręczenia mu nakazu. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nakaz wydany w postępowaniu upominawczym to zdecydowanie słabszy oręż w rękach powoda.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to orzeczenie sądowe kończące postępowanie w sprawie. Pozwany może bronić się przed nim, wnosząc do sądu sprzeciw.

Przesłanki wydania

Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.

W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym

Nakaz zapłaty nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:

  • roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
  • przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
  • zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
  • miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Jak zatem widać przesłanki wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie są zbyt rygorystyczne.

Polecamy: serwis Dokumenty

Procedura

Podobnie jak w postępowaniu nakazowym tak i w postępowaniu upominawczym wydanie nakazu zapłaty następuje na posiedzeniu niejawnym. Następnie nakaz zapłaty doręcza się stroną. Przy czym pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i załącznikami oraz pouczeniem o skutkach niezaskarżenia.

Zgodnie z treścią nakazu pozwany ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu lub zaspokojenie roszczenia.

Sprzeciw

Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo.

W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

W postępowaniu nakazowym pozwany w sprzeciwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w sprzeciwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

Po wniesieniu sprzeciwu

W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Podsumowanie

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie jest tytułem zabezpieczającym. Jednak po uprawomocnieniu się staje się tytułem egzekucyjnym a następnie po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności tytułem wykonawczym. Ten ostatni zaś może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Polecamy: serwis Strony

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK