REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wyroki, orzecznictwo,uznanie orzeczeń sądów państw obcych
wyroki, orzecznictwo,uznanie orzeczeń sądów państw obcych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy regulujące kwestię uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń, zawartych ugód oraz innych aktów i rozstrzygnięć organów zagranicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Od ponad trzech lat obowiązuje regulacja prawna dotyczącą sposobu uznawania przez sądy krajowe orzeczeń sądów obcych, dzięki której do uznania zagranicznych orzeczeń nie jest potrzebne przeprowadzenie oddzielnego postępowania.

Przed nowelizacją, która weszła w życie 1 lipca 2009 roku orzeczenie sądu zagranicznego mogło być w Polsce uznane dopiero po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności orzeczenia państwa obcego tzw. postępowanie delibacyjne.

REKLAMA

Zatem w  poprzednim stanie prawnym orzeczenia sądów zagranicznych uzyskiwały moc prawną na równi z orzeczeniami krajowymi dopiero po wydaniu przez sąd polski odrębnego orzeczenia uznającego orzeczenie zagraniczne lub stwierdzającego jego wykonalność.

Rozstrzygnięcia w tym zakresie  wywoływały skutek względem innych organów  w innych toczących się lub mających się rozpocząć postępowaniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana wyżej nowelizacja przepisów zniosła postępowanie delibacyjne a w jego miejsce, wprowadzono zasadę automatycznego uznawania zagranicznych orzeczeń. Zgodnie z art. 1145 k.p.c. orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, a więc skuteczność orzeczeń zagranicznych w Polsce co do zasady następuje w chwili wydania tego orzeczenia w państwie pochodzenia.

Przez skuteczność należy rozumieć możliwość wywołania skutków prawnych zarówno konstytutywnych jak deklaratywnych tz. zmieniających sytuację prawną podmiotu lub wyłącznie ją potwierdzającą. W postępowaniu toczącym się z wykorzystaniem zagranicznego orzeczenia, kwestia jego skuteczności jest badana każdorazowo przez polski organ.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

W odróżnieniu od poprzedniej regulacji, dokonana ocena traktowana jest jako czynność wstępna każdego postępowania, co oznacza, że nie wiąże innych organów, które w zakresie uznania danego orzeczenia mogą dojść do odmiennych wniosków. Przedmiotem uznania mogą być zarówno orzeczenia nienadające się do wykonania w drodze egzekucji, jak i te które jej podlegają.

W art. 1146 k.p.c. wymienione są przesłanki, które uniemożliwiają uznanie orzeczeń zagranicznych m.in. należą do nich orzeczenia nieprawomocne, sprawy dotknięte powagą rzeczy osądzonej lub sprawy, które wcześniej zawisły przed polskim organem, a także dotknięte innymi brakami w tym brakiem możliwości obrony strony w obcym państwie lub brakiem doręczeni pisma.

Legitymowana do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu jest każda osoba mająca w tym interes prawny. Wniosek należy złożyć do sądu okręgowego, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy rozstrzygniętej orzeczeniem sądu państwa obcego lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a dopiero w razie braku tej podstawy - Sąd Okręgowy w Warszawie.

Uznanie orzeczenia sądu zagranicznego

Do wniosku należy dołączyć  urzędowy odpis orzeczenia wraz z dokumentem stwierdzającym jego prawomocność, a także uwierzytelnione przekłady na język polski powyższych dokumentów. W sytuacji, gdy orzeczenie zostało wydane w postępowaniu, w którym pozwany nie wdał się w spór co do istoty sprawy, należy przedstawić dokument stwierdzający, że pismo wszczynające postępowanie zostało mu doręczone (art. 1147 k.p.c.).

Wydane orzeczenia sądu podlegają zaskarżeniu, zgodnie z art. 11481 k.p.c. na postanowienie sądu okręgowego w przedmiocie ustalenia przysługuje zażalenie, a od postanowienia sądu apelacyjnego  przysługuje skarga kasacyjna.

Przepisy dają również możliwość stosowania nadzwyczajnych środków zaskarżenia w postaci żądania wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym postanowieniem w przedmiocie ustalenia, oraz stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia wydanego w tym przedmiocie.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA