REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Łukasz Matys
Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym.
Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego prokurator może brać udział w każdym procesie cywilnym. Jego rola najbardziej widoczna jest w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby prokurator wziął udział w postępowaniu gospodarczym.

REKLAMA

Na rzecz oznaczonej osoby

Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym. W tym pierwszym wypadku wytaczając powództwo prokurator powinien wskazać w pozwie osobę na rzecz, której działa. Osobę taką sąd zawiadamia o toczącym się postępowaniu. Osoba taka może wstąpić do postępowania w każdym etapie sprawy. W sytuacji gdy wstąpi do postępowania do prokuratora stosuje się przepisy o współuczestnictwie jednolitym.

Zobacz: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

W interesie ogólnym

W wypadku gdy prokurator nie działa w imieniu oznaczonej osoby wnosi pozew przeciwko wszystkim osobom będącym stronami stosunku prawnego. W takiej sytuacji prokurator jest powodem a pozostałe osoby są pozwanymi.

Wstąpienie do sprawy

REKLAMA

Rola prokuratora w sprawie nie musi polegać tylko na wytaczaniu powództwa. Prokurator może również wstąpić do sprawy. W takiej sytuacji jest on samodzielnym podmiotem. Sąd powinien zawiadomić prokuratora o toczącym się postępowaniu, jeżeli uzna jego udział w sprawie za konieczny. Prokurator może wstąpić do sprawy w każdym jej stadium, a więc zarówno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W toku procesu prokurator może składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe, przytaczać znane mu fakty. Prokuratorowi doręczane są wszystkie orzeczenia sądowe, pisma procesowe oraz powiadamiany jest o terminach rozpraw i posiedzeń.

Ponadto prokurator może zaskarżać wydane w toku sprawy orzeczenia. Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest taki sam dla prokuratora i dla stron.

Zobacz: Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Warto pamiętać

Prokurator może brać udział w każdym postępowaniu. Strona nie może sprzeciwić się udziałowi prokuratora. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się prokuratora w procesie nie oznacza, że na którąś ze stron zostanie nałożona kara kryminalna. Kary przewidziane w kodeksie karnym za przestępstwa wymierza bowiem sąd karny. Przed takim sądem prokurator pełni rolę oskarżyciela publicznego – ma inne prawa i obowiązki niż te wynikające z kodeksu postępowania cywilnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA